| Cineva1123 a întrebat:

Bună Ziua!
Credeți ca mai merită în 2024 meseria de Polițist?
Vreau sa spun ca asta este o dorință foarte mare a mea încă de câțiva ani în urmă.
Dar aș vrea părerile unora care poate sunt în sistem și soluții mai bine ce înseamnă…
-Și dacă da, unde ar fi mai bine să dau :Școala sau academia de poliție?
Aștept Păreri, Mulțumesc!

8 răspunsuri:
| Dragobeta a răspuns:

Si de ce nu ar merita? De politisti este nevoie. Sunt bine platiti si mai au si alte avantaje.
Daca poti sa faci si Academia, e ideal. Avansezi in grade si functii, mult. Daca nu, faci doar scoala de politie.
P.S. Nu sunt in sistem dar am niste cunostinte. Nu spun ei prea multe, dar tot scapa cate ceva.

| Alexandru1111199 a răspuns (pentru Dragobeta):

Fi serioasahee hee sunt bine platiti? Asa ti se pare tie sau in comparatie cu aia care lucreaza la mega da sunt mai bine platiti, dar in general nu sunt.Ca sa-ti faci o idee un agent ia un maruntis de 3000 de lei si ia in calcul toate riscurile la care te expui, ca nu e in fiecare zi soare si liniste sa stai in masina si sa mananci gogosi cum visati toti.Nu mai zic de faptul ca e un rahat de sistem in care nu se evolueaza in functii dupa pricepere ci dupa experienta, care n-are nicio legatura eu poate in2 ani am invatat mai multe decat a invatat ala in 8.

| Dragobeta a răspuns (pentru Alexandru1111199):

Deci tu, ai mers in politie nu pentru meserie ci pentru bani.
Imi spui de "maruntisul" ala destul de mare. Dar nu ne spui de sporuri, gratuitati si alte beneficii.

| Alexandru1111199 a răspuns (pentru Dragobeta):

Nu m-am bagat in nicio politie.Tocmai asta e ideea ca nu e niciun sport mare cum crezi tu, ce gratuitati? Daca nu stiai tu iti cumperi hainele, nu ti le dau aia.Care beneficii? Daca maine strangi in banca 30 de mii de euro sa zicem nu poti sa faci nimic cu ei, ca te ia imediat pentru conflict de interese, nu-i poti investi in nimic, nu poti avea o afacere pe langa.Tu vorbesti de asa zise beneficii ca om de rand;)) care se multumeste cu siguranta zilei de maine si ca nu moare de foame.Eu ma refer ca daca esti ionica care ai crescut la tara si mancai toata ziua mamaliga ca atat iti permiteai si te bateai cu cainele pe maine, care isi doreste de la viata sa aiba un amarat de logan si sa se casatoreasca sa faca copii si atat, pentru astia pare LUX sa ai 3000 de lei salar, zi-mi beneficiile zi-mi-le? Care beneficiu? Bonusurile alea de care zici nu inseamna nimic pentru ca gandeste-te, ia uite aici ce zice tavi pertea politistu pe Youtube: https://www.youtube.com/watch?v=HCOA1pLBZ8o&ab_channel=TaviPer%C8%9Bea.Daca vrei de la viata sad fii doar un parlit care munceste 10 luni din 12 si dupa o saptamana merge la mamaia cu banii stransi intr-un an da e o viata extraordinara;)) da dacar vrei mai mult de la viata sa ai bani sa-ti permiti sa-ti iei dracu o masina adevarata gen porsche sau alte masini, nu tigai la 2000-10k euro nu e nicio realizare.Gandeste-te ca asa beneficii ai ca de te duci ca prostu in fiecare zi la munca, nu conteaza ca ai tu liber maine daca maine se intampla ceva te-ai dus, nu ca la un serviciu normal unde maine e treaba altuia daca nu mai e a ta.Tu vorbesti de ehe ca cand tu o sa ai 50 de ani domne o sa iei 8000 de lei..pai te pisi pe ei acum ai nevoie sa faci bani cand esti tanar ca sa te poti plimba sa faci chestii, nu cand esti hodorog si jumate din banii ii dai pe facturi si jumate la copii dracu;)).Si mai repet odata n-am mers in politie ca mi se un rahat sa stau sa ma frece boschetii comunisti pe mine ca sa para interesanti sa ma trimita sa spal wc cand am tupeu sa-i spun ca 2+2=4,sa stau in cocina aia acolo si sa mananc mancare cu gandaci, ca sa ce? Sa am un rahat de salariu care e un rahat in ***, ca nu e dupa cum visezi mii de lei, iei un maruntis de 3000 de lei iti mai dau amarati astia 400 de lei pentru chirie si mai primesti acolo 3 bete daca iti pierzi week-end-u muncind..Toti vorbiti doar ca sa va aflati in treaba.Eu un **** de salariu pentru jobu asta, unde risti sa dai de toti tampiti si betivi.

| Alexandru1111199 a răspuns (pentru Dragobeta):

Ai ascultat soro? Iei 2500 de lei in *** fara sporu de mancare, nu mai credeti voi ce zic altii ca domne ce salariu marehee hee ce *** salariu mare? La meseria asta ar fi trebui macar 5000 tinand cont de riscuri. aproape iei dracu cat ia unu care face cafea si ala doar sta pe scaun si te intreaba ce cafea vrei.

| Dragobeta a răspuns (pentru Alexandru1111199):

"Daca nu stiai tu iti cumperi hainele, nu ti le dau aia."
Iti dau bani de haine!
Ca tu cumperi altceva cu ei...
Mai departe nici nu mai citesc.

| Dragobeta a răspuns (pentru Alexandru1111199):

Care riscuri? Sa adormi cu capul pe birou?

| narcisa240 a răspuns:

Depinde de ce parerea ai tu despre cariera de politist, daca tu crezi ca in 2024 merita sa fi polist, atunci merita. Dupa mine este foarte periculos si greu sa faci asta