| ady3600 a întrebat:

daca ati fi a12-a si ar trebui sa alegeti o facultate, facand abstractie te talent si pregatire, doar gandindu-va la viitorul domeniului de studiu ce ati alege intre Inginerie Aerospatiala, Transporturi Feroviare si Stiinta si Ingineria Materialelor?

4 răspunsuri:
| mixxjim a răspuns:

Cu stiinta si ingineria materialelor te poti angaja practic oriunde, inclusiv la trasnporturi feroviare sau in alta parte. cu ingineria aerospatiala cam ce crezi ca faci? cate fabrici de avioane sunt in lume? de rachete spatiale nu mai vorbesc, iti dai seama cati oameni sunt pe lumea asta care or vrea aerospatiale? adica iti dai seama cat trebuie sa fii de geniu in domeniu sa ajungi acolo? si ai putea ajunge acolo daca chiar vrei si cu ingineria materialelor, trebuie sa le spuna cineva alora si din ce materiale sa faca rachetele si orice este implicat in asta. deci ca aplicabilitate directa si cea mai rapida eu vad stiinta si ingineria materialelor. Uite citat din descrierea facultatii de pe site-ul politehnicii "Ingineria materialelor este nemijlocit implicata in diverse alte ramuri industriale: aeronautica, informatica, electronica, tehnica nucleara, medicina, transporturi si constructii de masini." http://www.sim.pub.ro/ succes!

| ady3600 explică (pentru mixxjim):

Din curozitate mixxjim, imi poti spune ce varsta ai si cu ce te ocupi, daca nu cer prea mult te rog fi sincer. Poti spune aici sau prin mesaj privat daca vrei sa ramana intre noi, mi-ar fi de mare ajutor informatia asta.
Si. mersi pentru raspunsul anterior

| mixxjim a răspuns (pentru ady3600):

Cu placere pentru raspunsul anterior. de ce intrebi? daca chiar vrei si vrei iti spun, dar iti dai seama ca-ti pot spune orice, nu? laughing considera doar ca am suficienta experienta de viata si profesionala sa am o opinie cu privire la ceva, ce faci tu cu acea opinie, dar si cu opiniile altora ramane doar la alegerea ta happy uneori e suficient sa ti se dea doar o cale de gandire, poate e ceva care nu ti-a trecut prin minte pana atunci, te gandesti si la acel lucru si vezi daca si cum se potriveste cu gandirea ta, cu planurile tale si cu toate celalte date ale problemei de rezolvat. stiu ca e greu sa iei decizii asa de importante, dar din pacate - sau din fericire - nu le poate lua altcineva pentru noi. asadar, nu trebuie sa iei ca litera de lege raspunsul meu doar pentru ca am o anumita varsta si o anumita pregatire. mai intrebi si profesorii, si parintii, si alte persoane in care ai incredere si cu ce gandesti tu, pui cap la cap si ai un sprijin in luarea deciziei tale. numai bine!

| vlady434 a răspuns:

Inginerie Aerospatiala mi se pare putin mai la locul ei, mai interesanta si mai frumoasa.La transporturi feroviare, stiinta si ingineria materialelor... Mie cel putin, mi se pare ca aceste domenii nu mai sunt atat de cautate, pentru ca au inceput sa se faca multe concedieri din cauza lipsei de bani.Iti recomand Inginerie Aerospatiala, pentru ca ai putea pleca in afara si face lucruri mari.Nu zic, poate si celelate domenii te pot duce departe, dar domeniul aerospatial cred ca va fi in curand cel mai cautat.
Sper ca te-am ajutat.