| paula1975 a întrebat:

Buna ziua, daca m-am angajat pe data de 13 februarie și salariul se primește avans și lichidare, respectiv 1900lichidare și 400avans, eu am încasat de pe 13februarie până pe 13 martie doar 1450 Ron.Cat mai trebuie sa încasez, neluând decât lichidarea(1450).Menționez că avansul este fix 400ron și se încasează pe data de 25ale lunii iar lichidarea pe data de 13.Multumesc!

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ai luat salariu numai pentru perioada lucrata in luna februarie.
Daca lucrezi si acum in martie vei lua avansul in data de 25 martie si api lichidarea in 13 aprilie.

| adryang78 a răspuns:

Nu mai trebuie să încasezi nimic, nu ai luna întreagă lucrată.

| ValentinMihai78 a răspuns:

Salariul se calculează pe zile lucrătoare, nu zile calendaristice. O lună lucrătoare are de obicei 20-22 de zile. Ori în luna februarie ați avut 12 zile lucrătoare. Iar, avansul nu l-ați luat deoarece nu aveați zile lucrătoare de la începutul lunii, ci după jumătate de lună.
Deci, salariul ce vi s-a oferit a fost corect.

| Cosmin3412 a răspuns:

Calculele se fac de pe 1 pe 30, daca tu ai inceput munca pe 13, primești banii de pe data de 13 pana le 30. În martie vei avea luna completă.