| Evaeva1987 a întrebat:

Buna ziua!
Eu am terminat facultatea +masteratul in domeniul economic.
Intentionez sa schimb radical domeniul de activitate, si sa activez ca profesor de limba romana, la gimnaziu.
Ce trebuie sa fac, pentru a ajunge profesor suplinitor de limba romana? Care sunt pasii? care este demersul?
Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Te inscrii si la filologie, dai examenele de diferenta si poti deveni cadru didactic (trebuie sa inveti si pedagogie).
Daca dai si masterul, poti deveni si profesor plin, dupa titularizare.

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Tu vorbestis erios? Ai facut un masterat in economie ca sa predai romana la gumnaziu? wow, chiar nu pot sa cred ca ai irosit atatia ani de invatat, ca sa fii un amarat de profesor de gimnaziu!
De ce nu te bagi intr-o banca? Ai putea avea salariu mare, iar in cativa ani, sa ajungi director de banca?

| DovleacTurbat a răspuns:

Deci practic ai pierdut vreo 5 ani degeaba?

| minrest a răspuns (pentru DovleacTurbat):

Nu degeaba, draga Turbatule (nu puteam sa zic Dovleacule, ca se putea intelege ca te-as crede prost). A dobandit o formatie intelectuala, invatand o stiinta fundamentala, Economia, si metoda ei. Iar in cea mai mare parte din timp, a invatat cateva aplicatii utile ale acestei stiinte, pe care le poate folosi oricand. Si eu am facut doua facultati, iar masteratul fara legatura cu ele, in ce fac acum.