| Evaeva1987 a întrebat:

Buna ziua!

Am terminat facultatea si masteratul, in domeniul stiintelor economine.

Imi doresc sa schimb radical meseria pe care o am (cea de economist), cu una de profesor happy

Da, stiu ca nu pare rentabil, dar cu toate riscurile, chiar imi doresc sa fiu profesor, fie de limba romana, fie de desen, fie ca si educator/invatator (orice la catedra sa fie, in preajma copiilor).

Nu am pregatire in nici una din specializarile dorite.

Ce trebuie sa fac? exista vreun demers ca eu sa sar peste inca o facultate/masterat (eu deja le am, dar in economie), si sa compenseze cumva?

Oare ca profesor suplinitor ma pot incadra? as avea vreo sansa?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ca profesor suplinitor te vei putea angaja, dar doar pe cate 1 an si daca gasesti un loc la vreo scoala, asa ca intereseaza-te la ISJ din judetul tau.
Pentru a putea fi profesor trebuie sa urmezi un masterat pedagogic.

| Evaeva1987 explică (pentru Ioandelasal):

Oare daca am terminat facultate/masterat in economie, ma pot inscrie direct la un masterat pedagogic?
Eu intentionez sa imi schimb domeniul, adica sper sa fiu profesor de lb. romana, sau desen.
Pare atat de complicat traseul acesta, dinspre economie, catre catedra la lb. romana, sau desen.

| Ioandelasal a răspuns (pentru Evaeva1987):

Da, te poti inscrie la masterat pedagogic.

3 răspunsuri:
| heracles a răspuns:

Hm,vrei sa fii la mana ministrului ''genunche''hm