| alx15 a întrebat:

La o clinica privata ca asistent medical in afara sa lucrezi in programe in calculator, word office si sa scrii retete se miai fac si alte lucruri? Astept raspunsuri.

9 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Ai inteles gresit termenul de asistent medical. Retetele le scrie medicul. Tu lucrezi direct cu bolnavul.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru darrio2007):

Cele compensate le scrie asistenta la calculator. Cele cu plata integrala, de regula medicul.

| darrio2007 a răspuns (pentru CodrutElian1990):

Nu ar fi normal. Desi nu este asa.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru darrio2007):

Nu am inteles ce nu este normal si ce nu este asa?

| darrio2007 a răspuns (pentru CodrutElian1990):

O reteta trebuie sa aiba parafa medicului. Ori asistenta nu detine parafă.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru darrio2007):

Sa stii ca acum numai retetele necompensate se mai scriu cu parafa. Cele compensate se scriu in reteaua CAS cu semnatura electronica. Dar si cele scrise de mana sunt scrise la anumite cabinete de asistente, iar medicul doar semneaza. Depinde cat de pregatita este asistenta. Eu am luat reteta si trimitere la cabinet de specialitate de la asistenta. Medicul meu a fost suspect de covit si aceste documente erau eliberate de asistenta.

| CodrutElian1990 a răspuns:

Sa va spun ce mai face asistenta.
Am fost la un dermatolog - foarte bun specialist, dar tignit - pentru cauterizareaunei bataturi. Medicul avea doua asistente. Cred ca stiti ca specialitatea lor este "dermato-venerice". In timp ce una dintre asistente ma pansa a mai chemat un tanar la consultatie. Acesta avea ceva pe la partea intima. Dupa ce i-a spus sa-si desfaca pantalonii si sa-i lase in jos impruna cu chilotii, i-a zis repede sa o beleasca. Dar tanarul nu a inteles si atunci medicul i-a zis asistentei: beleste-i p... domnisoara, beleste-i p... Am scris asta ca sa vedeti ca asistenta mai face si alte lucruri decat sa scrie.laughing

| Yuoia a răspuns:

Ca asistent, faci si ce ai insirat tu acolo, pe langa meseria ta. Asistent medical, nu inseamna secretar. Faci tratamente, schimbi pansamente, recoltezi probe pentru analize, etc. La o clinica privata faci chiar si mai multe.

| Denisa0954 a răspuns:

Aici depinde si pe ce specializare mergi. Unele specializări au nevoie de un asistent medical care sa ajute mai mult medicul, iar altele mai putin.
Intr adevăr, în cadrul unei clinici private, ca asistent medical, nu prea sunt lucruri practice de facut, mai mult scrii la calculator asa cum ai specificat si tu, ii mai poti da medicului la mana anumite instrumente pentru consultație, si cam atat
Te sfătuiesc daca vrei sa te angajezi, sa ti găsești un loc la stat. Este si salariul mai mare si ai si mai multe lucruri de făcut