| Viorelaa26 a întrebat:

Bună ziua. Un prieten recent a rămas fără loc de muncă. Imi poate da cineva informații in legatura cu aceasta fraza: "La încetarea contractului beneficiati de plăți compensatorii constand într-un salariu tarifar de încadrare conf. Contractului Colectiv de Muncă art. 27, alin.2.
VA MAI PRIMI SI ALTI BANI IN AFARA DE ULTIMUL SALARIU?

6 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

In cpnttactul de muncă pe care l-a avut era specificat aceasta? Dacă nu, nu va primi nici un ban în plus.

| Viorelaa26 explică (pentru sadrian46):

Da e specificat.

| sadrian46 a răspuns (pentru Viorelaa26):

Dacă e specificat, atunci adresează-te fostului angajator și cere. Iar dacă nu îți dă, dă-l în judecată.

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Daca beneficiază de șomaj, din cate înțeleg eu, va primi o singura data acel salar compensatoriu din partea angajatorului.

| Robertandrei4858 a răspuns:

Si eu am trecut exact prin aceiasi experienta acum aproximativ o saptamana. Daca a avut contract pe perioada nedeterminata si nu a fost anuntat cu 14 zile inainte de a fii dat afara poate sa ii dea in judecata si va castiga cu siguranta procesul si o suma destul de frumoasa. Din cate stiu, pentu a primi somaj trebuie sa ai cel putin un an lucrat la ei si inca unul cel putin in alta parte.

| Viorelaa26 explică (pentru Robertandrei4858):

A fost in preaviz 20 de zile. Apoi șomaj.