| bcvltn11 a întrebat:

Buna ziua! Urmeaza sa sustin "orasul" pentru a obtine permisul si am o dilema referitoare la un mod mai neobisnuit in care domnul meu instructor m-a invatat sa actionez in ronduri. Pe Youtube, cat si pe videoclipurile de pe scoala rutiara, arata ca vehivulele care folosesc banda 2 in rond se vor incadra pe strada care urmează tot pe 2(daca are). La mine, dumnealui m-a invatat sa schimb banda la penultima iesire de pe 2 pe 1 (in rond) si sa intru pe 1 in strada care urmeaza. Intrebarea mea este: Daca actionez in modul acesta, este unul incorect? Nu vreau sa-l pic pentru greseli de genul...

2 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

N-ai o poză/desen cu schema (nu pricep scenariul tău)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca te-ai incadrat pe banda 2 trebuie sa iesi tot pe banda 2 la iesirea aferenta si apoi te pui pe banda 1(exceptie se face unde din doua benzi in sensul giratoriu, iesirea se face doar pe o singura banda), eu nu am auzit sa schimbi banda in sensul giratoriu, risti sa faci accident.