| Joker3134 a întrebat:

Ca agent de poliție daca e nevoie tu arestezi interlopi sau mascatii ii arestează?

7 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Arestarea o face comandantul grupei de interventie sau cel mai apropiat ofiter /subofiter (care are catuse sau alt dispozitiv de imobilizare).

| Plato a răspuns (pentru Bula):

Ma indoiesc tare ca ar fi asa.
Toti au catuse, nu sta nimeni sa caute liniile sau stelele de pe epoleti inainte de a aresta.
Deci nu stiu de unde ai scos-o, dar nu e asa deloc.

| Bula a răspuns (pentru Plato):

Daca se merge dupa cineva cu mandat de arestare, atunci seful echipei /procurorul (dupa caz) citeste mandatul si aresteaza. Daca acuzatul se opune, exista pericolul sa fuga etc., atunci se pun catusele.
In buna parte a cazurilor, arestarea se face si fara catuse, doar prin simpla conducere la sectie, pentru audiere.

| Plato a răspuns (pentru Bula):

Procurorul NU intra in locuinta pana nu sunt toti suspectii neutralizati. Sub nicio forma nu va pune procurorul catuse cuiva.
Abia dupa ce toti oamenii din casa sunt sub supraveghere, incatusati sau nu, va intra si procurorul cu mandatul.
Procurorul nu atinge niciun suspect, doar mascatii ii manevreaza, imobilizeaza, incatuseaza, aresteaza, transporta etc.

| Bula a răspuns (pentru Plato):

Unde ai citit ca am scris "procurorul pune catusele"?
Mai citeste odata! Sau de mai multe ori!

Eu am scris: "seful echipei /procurorul (dupa caz) citeste mandatul si aresteaza".
Arestarea se poate (si se face deseori) in mod pasnic, fara a se pune catuse! tongue

| Plato a răspuns:

In cazul eliberarii unui mandat de perchezitie/arestare pe numele unui om cunoscut ca fiind periculos sau influent, trupele speciale (mascatii) vor efectua procedurile.
Dar, in cazul in care evenimentul e spontan, incep doi interlopi sa se bata de exemplu, vor fi mobilizate toate trupele din proximitate, politisti si jandarmi. In cazul in care trupele care au raspuns apelului nu fac fata, se va cere prin statie interventia fortelor speciale, ori SIAS, ori BSIJ, in functie de disponibilitate, Politia si Jandarmeria fiind doua institutii in stransa colaborare.

| Plato a răspuns:

In concluzie, chiar si fiind la OSP/Rutiera, se poate sa fii in situatia de a aresta interlopi.

Ps. Agenti se numesc si mascatii. Agenti sau ofițeri, atat, indiferent de divizie.