| Allrc24 a întrebat:

Care sunt conditiile care trebuie indeplinite pentru a fi admis la o facultate in strainatate: media din liceu, bac, atestate, voluntariat? care ma poate ajuta? ma bate gandul sa plec din ro.Multumesc.O zi buna! funda!

Răspuns Câştigător
| RagingZeus a răspuns:

Pai, in primul rand iti va trebui un test de limba.
Acum depinde de locatia pe care ti-ai selectat-o, daca ei cer un test de limba, recunoscut international (Cambridge, Goethe, etc), sau un simplu test de limba care s-ar da direct la ei la institut.
Mai apoi iti trebuie media de la BAC sa fie de peste un anumit numar, depinzand de profilul unde te duci si de cat de prestigioasa, sau nu, este optiunea ta.

Si mai vin si probele suplimentare, de care ai nevoie pentru a te inscrie in facultatile de specialitate. Iti zic asta din punctul meu de vedere, din moment ce eu doresc sa merg in strainatate la arhitectura, anul viitor, si voi avea nevoie de o proba de desen.
Oricum, ideea este ca trebuie sa faci cateva cercetari pe net, sa iti faci o lista cu facultatile care indeplinesc cerintele tale, dorintele tale, lista din care poti contacta fiecare facultate si sa afli ce doreseste fiecare, cate pretentii au, si tot asa. beneficiile studiului in cadrul universitatii lor, etc.

Din moment ce este un subiect care il cunosc mai binisor, o sa il detaliez unpic mai mult.

In primul rand trebuie sa ai in cap ca trebuie sa faci neaparat niste studii, cercetari, pe internet, ca nici-o facultate nu o sa vina la tine sa te intrebe daca doresti sa li te alaturi.

Mai apoi, trebuie sa te informezi de limbile care se studiaza in respectiva tara. daca tu oi gasi o facultate in China, asta nu inseaman ca ramai axat pe ea si va trebui sa inveti chineza. Trebuie sa iti faci cercetarile in functie de capacitatile tale, lingvistice, materiale, informative, etc.
Totodata, trebuie sa te interesezi de costuri, sa faci o comparatie si sa alegi si o facultate buna, dar cu un pret acceptabil.
Mai exista si o alta optiune la unele facultati, aceea fiind plata dupa studii, insemnand ca ramai in tara respectiva si iti platesti studiile, deja terminate. Aceasta plata se face luand 2% din salariul tau si platind incetul cu incetul taxa. Desigur, primele 3 luni de plata nu o sa iti fie afectate, din moment ce sunt considerate luni de acomodare.

Oricum, cred ca as putea sa vorbesc mai mult despre asta. imi cer scuze daca am facut vreo greseala de scriere, sincer l-am scris direct, fara a ma uita din nou peste el. Sper ca ti-am fost de folos, si iti urez succes la cercetari, si mai apoi, la studiu in strainatate.

1 răspuns: