| CARMENCITA a întrebat:

Ce ai face daca te angajezi undeva si nu-ti face contract de munca si te minte ca-ţi da800roni si-ti da 600? Si tu stai peste program neplatit si esti luat drept fraier ca te preocupa prea mult firma.Si nu ai voie sa bati pe casa toate bonurile si te pun sa bati pe casa sa duci bonul la alt sediu.Asa se fac afacerile? Sa le fie rusine! Nu ai bani nu angajezi. Daca voi avea firma prefer sa dau faliment decat sa mint angajatul sau sa incalc legea. Ii inteleg pe cei care au firme, dar exista o limita, a omeniei si a bunului simt. Ce sa mai vorbim de crestinism.Cica sunt crestini, dar de fapt sunt dracusori.

Răspuns Câştigător
| dannys a răspuns:

Ii dai in judecata.Eu ma judec cu fosti mei patronii.Asa am patit eu acum o luna jumate, daca nu veneau controalele de la ITM nu aflam k mi-sa modificat cartea de munca de la 8 la 4 ore de un an jumate.Si lucram 12 ore pe zi nu 8 cum stiam k este trecut in contract.Sa nu mai vb de banii k nu poate sa mii dea la termen k are si firma datorii si etc...etc.Acuma ne judecam.

5 răspunsuri:
| yekto a răspuns:

Te 'impiedici" prea mult de anumite valori (omenie, bun smt, crestinism). trebuie sa stii ca in lume sunt oameni si oameni si nu toti sunt asa de morali pe cat am vrea noi. trebuie sa vezi lucrurile si asa, este foarte greu in Romania sa ai o afacere si sa ai si succes fiind corect. statul roman mai degraba te impiedica si te descurajeaza. dar asta nu e o scuza ca patronii sa isi bata joc de oameni, angajati si clienti.
ce poti sa faci (si asta e un sfat pentru toata lumea). mergi la ITM, verifica daca ai carte de munca si daca plateste toate taxele (pentru unele taxe o sa trebuiasca sa verifici in alta parte - e si un site guvernamental care te ajuta sa verifici asta daca e corecta reclama care si-au facut-o. din pacate nu am retinut adresa sitului respectiv). tot acolo poti sa faci si plamgere impotriva lor vezavi de salar. daca aia vin si ei tot continua sa nu iti dea salarul promis atunci poti sa-i santajezi ca mergi la fisc si le spui ce fac ei, bonuri de casa si alte alea

| traveler a răspuns:

De voie de nevoie rabzi si induri daca nu ai alt venit si viata este scumpa.Si popii sunt crestini si nimic nu ai impiedica de a taxa si vii si mortii,deci? Cauta-ti de treaba si munceste pentru tine nu te amesteca,nu comenta, crezi ca organele in drept nu stiu situatia? Aiurea toti sun manjiti si daca cumva te bate gandul sa "ciripesti" poate dai chiar peste un "aliat" de al paronului ce rapid te da in gat si iti oierzi si bruma de castig, si acum este iarna si greu de supravietuit.Asta este viata si sistemul romanesc, adapteaza-te sau emigreaza."la vara " la munci de sezon mai bine platite.Succes

| KodrutZ a răspuns (pentru traveler):

@traveler: Esti un cretin. Din cauza celor ca tine sintem unde sintem.
@CARMENCITA: Curaj. Toarna povestea la presa, fa public pe internet peste tot pe unde poti numele firmei/partonului nenorocit, da-i in judecata, cere daune morale. Daca mai multi ar proceda asa, astfel de firme/patroni nu si-ar mai gasi atit de usor prosti/naivi.

| traveler a răspuns:

Pentru KodrutZ (27 Noiembrie 2011 00:01 )
Baiatule dai semne de retard cind ataci fara sa gandesti, ai grija iti face rau la neuronul unicat ce il posezi.Eu am pus problema in felul urmator : Daca considera ca se poate judeca nu are decat, insa sa tina cont ca aceste procese sunt pe rol in Romania unde acestea tin ani de zile, in timp ce tu nu mai ai servici si nici mijloace materiale de a te judeca.Si am mai pus problema si din punct de vedere personal ca daca nu are nici un venit, sa reziste pina in primavara si sa isi caute de lucru la alt patron, si am avut in gand si nenorocirea asta cu criza, iarna ce bate la usa etc.Patronii Romani NU au rusine si bun simt, si nu se dau in laturi de la a rupe 1 leu de la orice angajat pentru propria-i bunastare si profit.Asa fac pina si marile firme internationale, crezi ca toti sunt onesti, cinstiti? Aiurea ca sa plateasca salarii mici au corupt sindicatele si asa au negociat "legal" salarii de mizerie pentru mii de muncitori.Asta este realitatea in democratia "made in Romania".Iti urez succes si sanatate multa tie CARMENCITA.

| IoNuTz96 a răspuns:

Da, lumea asta nu se mai poate fara minciuna, hotie si bataie de joc, ce sa-i faci, asta-i lumea, a scapat de sub control, si in plus mai e si criza asta, oamenii is disperati, fug ca poarcii la oala, da na asta e... nu stiu ce sa mai zic, lumea e lume, peste tot e rau... straight face