| geaninna a întrebat:

Ce ati alege intre Facultatea de Medicina si cea de Farmacie?

5 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca esti buna la chimie, alege Farmacie.
Insa trebuie sa iei in calcul si aspecte de genul: daca te faci farmacista va trebui sa stai cam tot in picioare la serviciu, daca dai la medicina - ai nevoie de vreo 10 ani cel putin sa termini si sa profesezi.
Medicina cere dedicare, sacrificii, mai ales viata personala ti-o sacrifici.
La Farmacie inveti pe branci 5 ani, dar apoi esti linistita si iti poti intemeia o familie mai repede.
La un moment dat, chiar si cele mai nefamiliste isi doresc stabilitate si iubire.

| ღLoveღMusicღ a răspuns:

Eu as alege cea de Medicina pentru ca inveti mai multe si poti alege diferse categorii precum: medic stomatolog, chirurg, genicolog, sunt multe specializarii pentru medicina, eu iti recomand Facultatea de medicina.

Funda?

| rüya a răspuns (pentru ღLoveღMusicღ):

Ginecolog*happy

| ButterFly_8644 a răspuns (pentru ღLoveღMusicღ):

Pentru medic stomatolog trebuie sa urmezi facultatea de Medicina Dentara happy

| rüya a răspuns:

Depinde si de ceea ce iti doresti sa faci si de caracterul tau. Daca ai o personalitate puternica, daca ai putea fi oricand in stare sa spui familiei unui pacient ca nu mai poti face nimic atunci alege medicina. E o facultate grea si daca o termini viata ta va fi plina de suspan. Daca esti mai sensibila mai bine ai opta pentru farmacie. Multa lume spune ca in zilele noastre farmacistii sunt doar niste vanzatori. Ei bine, nu e chiar asa: poti prepara medicamente noi, te poti angaja la o firma renumita de produse cosmetice (de exemplu) etc.
Pot spune ca si eu oscilez intre cele 2 facultati, dar prefer totusi farmacia.