| Marck94 a întrebat:

Ce avantaje are cofetarul care face torturi si prajituri la comanda? Zic ca acasa. Castiga multi bani, poate avea clienti? Vinde rar comenzile la evenimente?

10 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Ca la orice meserie, reclama ceea mai buna este recomandarea clientului multumit.
Daca cofetarul e bun, atunci are si multe comenzi. Daca nu, atunci ramane muritor de foame.

Răspuns utilizator avertizat
| Bondarel99 a răspuns:

Nu prea.
In primul rând trebuie sa ai talent, sa știi sa le asamblezi, decorarea e o arta. Dacă vrea cineva un tort care doar sa fie gustos și atât nu mai apelează la cofetar. Și prepararea in sine e dificila, trebuie sa găsești Rețetele potrivite și sa le încerci de multe ori pana ies ca lumea.
Sa faci torturi și prăjituri îți ia foarte mult timp, poți sa stai toată ziua la un tort cu tot cu decoratul și Ingredientele sunt scumpe (de ex pentru o crema ganache pe care o folosesc toate cofetăriile trebuie sa cumperi ingrediente de 50 lei și asta îți ajunge pentru un tort nu foarte mare sau pentru o tava de amandine de exemplu (amandine la care mai pui ingrediente de încă 20 lei sa fie clar) ), apoi nu poți sa pui pret prea mare pentru ca altfel clientul se duce la cofetărie și nu mai vine la tine.
Și nu poți face din asta o meserie, sa presupunem ca vinzi intr-o zi și îți scoți 20-30 lei după ce ai scăzut Ingredientele. Poți trai cu banii ăștia? Asta dacă am presupune ca ai avea clienți zilnic, ceea ce e greu de crezut.
Sa zicem ca dacă ai sta intr-un oraș mare sau un orășel in care ai foarte mulți prieteni ti-ar merge cât sa scoți 20-30 lei pe zi dar dacă stai la sat scuza-ma ca îți zic dar e o idee destul de proasta.

E foarte greu sa câștigi bani cinstiti in România, eu ti-am mai răspuns la o intrebare cum poți avea salariu mare și cu investiții minime (și cu munca evident dar măcar era o idee buna) și văd ca ai renunțat la acea idee.
Un alt sfat: muta-te, la sat nu ai niciun viitor, nu merge nicio afacere acolo, poate doar cârciuma dar nici aia nu sunt sigura.

Răspuns utilizator avertizat
| Bondarel99 a răspuns:

Multă bafta!
Și ca frizer e de munca, trebuie sa prinzi îndemânare dar măcar după ce te angajează un salon o sa ai un venit sigur și destul de bun.
Și recomand sa lucrezi la un salon msi întâi sa ai experiența, sa îți faci clientela ta și abia apoi sa îți deschizi tu salon.

Răspuns utilizator avertizat
| Bondarel99 a răspuns (pentru Marck94):

Pai asta zic, e bine sa lucrezi cu cineva/la cineva mai întâi,
Bafta!

Răspuns utilizator avertizat
| Lioana a răspuns:

Depinde cat e de bun acel cofetar in meseria lui.

| Mt34 a răspuns:

Nu prea sunt avantaje, decât că dacă te pricepi vei mai face la nunți, botezuri (uneori)