| RobertPasca a întrebat:

Ce facultate sa aleg?

Salutare, tocmai ce am aflat rezultatele la bac.
9 romană
7.60 istorie
9.6 sociologie
Media 8.73
Încă nu știu ce facultate sa aleg, am terminat la uman, mai exact științe sociale. As avea nevoie de câteva păreri, ce facultăți ar fi cele mai bune pentru nmine și câteva detalii despre acestea. Vreau o facultate care sa-mi asigure un viitor, nu sa rămân doar cu diploma in mână.
La liceu printre materiile mele preferate a fost engleza, chiar dacă nu învățam deloc, prindeam mult din clasa (și deja știam sa vorbesc cât de cât, de la jocurile online, videoclipuri pe YouTube, filme).
De asemenea am trăit 7 ani in Spania (de la 7 la 14 ani). Deci încă știu limba spaniolă foarte bine, de înțeles și vorbit încă știu foarte bine, chiar dacă a trecut mult timp de când am revenit in România.
Însă nu mi-a plăcut deloc lb franceza in școala/liceu.

Pe lângă cele menționate, m-ar tenta și domeniul poliției, mi se pare foarte interesant sa fii polițist (știi ca o sa-mi iau hate pentru asta dar mna) părinții mei și prietenii asta îmi tot recomanda, deoarece am 1, 94 și vreo 96kg. Chiar dacă trebuie sa lucrez corpul deoarece atâția ani am stat degeaba la calculator și n-am produs aproape nimic.

11 răspunsuri:
| Hydrangeaceae a răspuns:

Bună.
Dacă vrei să începi studiile în toamnă, poliția "pică" din start pentru că înscrierile se fac cu multe luni înainte (urmate de testare psihologică, examen medical, probe sportive, probe teoretice) și îți trebuie multă pregătire. Sunt unii care încearcă și ani la rând și nu reușesc să intre. Partea bună e că ai loc de muncă asigurat și nu plătești școlarizarea (decât în situații excepționale).
Eu dacă aș fi în locul tău aș alege Facultatea de Litere - secția de traducere și interpretare Engleză - Spaniolă. Cred că ți-ar fi mult mai ușor și având și o medie destul de bună vei fi admis.
Ideea e să te gândești dacă te vezi făcând asta în următorii ani. Alegerea îți aparține în totalitate.
Toate cele bune! Succes!

| RobertPasca explică (pentru Hydrangeaceae):

Salutare, pentru școala de agenți de poliție doar de proba fizica îmi este puțin frica deoarece va trebui sa ma pregătesc începând de acum. Am citit câteva modele de probe de scris și mi s au părut ușoare întrebările mai ales la engleză, nu cred ca ii așa greu sa intri. Oare cât câștiga un traducător? Aproape niciodată n am auzit de job ul acesta, doar la poliție atunci când ești in alta țară și trebuie sa dai declarații dar nu știi limba și ți se aduce un traducător.

| Violleta2022 a răspuns:

La politie te poti inscrie in ianuarie sau februarie.
Facultatea ti-o alegi in functie de profesia pe care te-ai vedea facand-o in urmatorii 40 de ani.
Inca ceva: din pacate, in ziua de azi, nici o facultate nu vine cu loc de munca asigurat si nici nu-ti asigura viitorul, asta depinzand doar de vointa ta si de tenaticitatea cu care lupti sa te ridici.

| RobertPasca explică (pentru Violleta2022):

Am mai auzit răspunsul asta, însă de la școala de agenți de poliție iesi direct polițist. Bine chiar dacă aceasta nu este o facultate... apropo dacă termin școala de agenți de poliție din Cluj si dupa aia urmez o facultate la fără frecventa, înaintez in grad?

| RobertMoon a răspuns:

Dacă zici că ai stat la calculator până acum n-ai șanse să intri la poliție, acolo este și proba fizica, poți să ai 10 că dacă alții o trec mai bine decât tine și îți zic că da, lumea se pregătește pentru probele fizice precum pentru învățat. În schimb poți încerca o facultate de limbi străine, daca îți place engleză o poți alege că limba principala acolo, mai ai variante gen psihologie, asistență socială, științe politice, relații internaționale etc. Orice ai alege gândește-te de doua ori pentru că majoritatea nu aleg din prima o facultate pe placul lor, ci una către care sunt îndrumați de persoanele apropiate. Succes!

| RobertPasca explică (pentru RobertMoon):

Da, am observat mult asta ca lumea își alege facultatea după cum le spune părinții sau așa. Sa știi ca nu îs ceva obez sau ceva de genul, am câteva kg in plus la abdomen, eu cred ca dacă ma pregătesc intesiv, se poate. despre ce ii facultatea de științe politice? Dar cea de relații internaționale?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cea mai buna varianta ar fi academia de politie sau cea militara de la sibiu.
A doua ar fi facultatea de litere, specializare pe engleza spaniola daca zici ca te pricepi
Merge si o scoala de politie de 1 an daca nu reusesti la academie. Posturi bune.

| RobertPasca explică (pentru anonim_4396):

Salutare Dani, m-am gândit la academia însă după ce am citit ce întrebări îs la admitere, am zis ca mai Bine nu. Ii foarte greu măcar la istorie și mie nu îmi place istoria. Ca sa nu vorbesc de romană, și acolo trebuie sa ma apuc sa învăț toată gramatica limbii romană, chestie ce am învățat o ultima data pe clasele 7-8. La academia militară din Sibiu ii un pic mai ușor de intrat? Evident ca o sa ma pregătesc din vara asta dacă o sa dau la vreo academie, însă nu vreau sa intru și sa fie atât de greu cât sa nu mai am viața socială deloc și sa stau doar cu fața in carte 3 ani. Mulțumesc de răspuns apropo!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Te poti duce la absolut orice facultate. Intai uitate, deoarece sunt obligati sa aiba cursuri si tot la public acum, pe site-urile fiecare facultati ce se face, uitate pe pdf-urile cu cursuri, vezi daca ti se pare pamantean sau SF, si alege ce ti-ar place. De asemenea, intreaba (daca nu scrie pe site) ce joburi sunt care necesita acele pachete de cunostinte, apoi cauta pe Google ce se face. Vezi ce-ti place de acolo.

| AdrienWH a răspuns:

Salut! In primul rand, vreau sa te felicit ca ai promovat examenul! Iar in legatura cu ce ai intrebat, depinde ce te-ar pasiona mai mult. Din cate am inteles, ai o deschidere spre limbile straine, ceea ce ma face sa iti recomand o facultate de litere sau limbi straine. Acum ramane la alegerea ta, ce ai alege dintre Academia de politie sau o facultate de limbi straine. De la o facultate de limbi straine, poti sa devii profesor de o limba straina sau traducator. Astea doua mi-au venit acum in minte. Alege cu inima, nu cu ce zic altii!

Succes!

| RobertPasca explică (pentru AdrienWH):

Mulțumesc frumos, așa o sa fac!