| Anonim_3348 a întrebat:

Ce facultate sa fac dupa ce termin liceul? As vrea sa dau la drept, dar am auzit ca nu poti face mare lucru cu aceasta facultate... ajutati-ma si pe mine cu niste idei...

Răspuns Câştigător
| yourcharisma a răspuns:

Depinde de ceea ce iti place. De exemplu e o sa dau la Telecomunicatii. Se merita si medicina, stiinte politice, academie smug.Dar, primele intrebari pe care ar trebui sa ti le pui sunt : "ce pot si ce vreau sa ma fac"winking. Dupa, ramane doar alegerea ta. Bafta!

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Bravo copii, am trait s-o aud si pe asta. O sa dispara din societatea romaneasca toate infractiunile si litigiile dintre persoane si n-o sa mai fie nevoie de judecatori, procurori, avocati, grefieri etc. De asemenea n-o sa mai fie nevoie de notari, de secretari ai consiliilor locale, de consilieri juridici la firme, organe si institutii. Nu stiu cine ti-a spus asta, pesemne cineva cu un dinte impotriva juristilor. Nu fac o pledoarie pro domo, doar am expus situatia, concluzia o trageti singuri. Numai bine!

| Roshketz a răspuns:

Eu voi da tot la Drept...si e adevarat, nu poti face nimic cu aceasta facultate atata timp cat ramai in Romania. Daca vrei sa ramai aici, canalizeaza-te pe ceva de Marketing sau PR din punctul meu de vedere cam asta se cauta.

| Roshketz a răspuns:

Ioana, eu m-am referit la faptul ca, in Romania, trebuie sa ai deja foarte multi bani cand termini Facultatea de Drept, iar banii astia cu siguranta ii ai de la parinti in majoritatea cazurilor. Daca ai bani sa platesti un avocat sa te tina dupa el, poti face Dreptul aici, daca nu ai resurse nu stiu ce ai putea face dupathinking