| CerBuuu22 a întrebat:

Ce fire ar trebui sa am daca vreau sa intru in armata? Adica cum trebuie sa fiu?

3 răspunsuri:
| AFR81 a răspuns:

Nu conteaza cum esti cand intri. O sa iesi barbat de acolo.

| corbulalbrosu a răspuns:

Te sfatuiesc sa citesti cartea "Mos Teaca si alte opere alese" scris de Anton Bacalbasa.Iti redau un comentariu la adresa unui "ofiter" de armata. "Mos Teaca este melitar, capitan, sef de companie. Slugarnic fata de superiori, el e bestial cu inferiorii. Mosul ii uraste de moarte pe tivili - "cand treci pa drum pa langa vun tivil, trage-i cu cotul, ca d-aia ti-a dat statul cot" - ii povatuieste el pe soldati. "Soldatu' trebuie sa fie vesel. Ai inteles? Fii vesel, ma, ca-ti scot maselele!"; "Beleste ochii, sa crape! Sorbeste-mi-l pa don gheneral, sa vada ca esti melitar... Beleste-i, ma, sa crape, ca d-aia ti-a dat statu' ochi!" - ii mustruluieste pe soldati inainte de parada militara de la 10 Mai.

Mos Teaca este inspaimantator de incult, despotic, autoritar - nu admite alte pareri decat pe ale lui: "Aceasta este parerea mea si o impartasesc" - iata crezul - lozinca legendara a lui Mos Teaca.

| Ineys a răspuns:

Dur, sigur pe tine, hotarat.