| LION_9381 a întrebat:

Ce inveti la facultatea de informatica? Si ce iesi de acolo mai exact? pe ce te poti axa? Se castiga bine?
PS: iti trebuie matematica cumva?

Răspuns Câştigător
| NoChanceForUs a răspuns:

Matematica și informatica sunt ca untul de arahide cu felia de pâine, deci ce spui, trebuie matematică?

| LION_9381 explică (pentru NoChanceForUs):

Mda.tocmai d-asta imi era frica.sunt zob la matematica dar de informatica sunt pasionat si ma pricep destul de bine.dar Matematica asta...

| PupicelT a răspuns (pentru LION_9381):

Mdaaa si eu sunt in aceeasi situatie

| LION_9381 explică (pentru PupicelT):

Am citit undeva si zicea cineva ca te poti duce la profil doar de informatica sau ceva de genu dar faci numai 3 ani. daca te duci la mate-info faci 4 ani... poate am inteles eu gresit.

| NoChanceForUs a răspuns (pentru LION_9381):

Dacă vrei într-adevăr să te axezi pe „aripa" asta,poți lua cursuri de informatică aplicată(gen CSS,Java,C++, etc), probabil va ajuta și asta la CV.Job-uri pot fi destule...programator,web developper, etc(zic etc pentru că nu-mi mai vine în cap nimic pe moment), deci ai o gamă largă de domenii.Ideea e să te pui pe matematică, pentru că informatica nu înseamnă 3 click-uri și 2 embed code-uri copiate de pe youtube și puse pe un blog.

| LION_9381 explică (pentru NoChanceForUs):

Da, imi dau seama ca informatica nu inseamna "3 click-uri si 2 embed code-uri" dar vreau sa zic ca daca ma axez pe informatica mai mult si incep sa invat un limbaj de programare foarte bine, si matematica nu prea stiu.nu am sanse pe viitor?
PS: dupa cum vezi incerc sa fug de matematica asta.pur si simplu nu o inteleg! sau poate nu vreau eu sa inteleg...

| Shammal a răspuns (pentru LION_9381):

E facultatea de mate-info si specializare pe informatica dar ai si aici cam 2 cursuri de matematica (analiza si algebra) asta in primul an mai departe nu mai stiu :D ca m-am restras; ai nevoie de matematica in informatica sunt conectate intre ele; uitete aici http://orar.upit.ro/? i=18 la orar si vezi ce cursuri sunt

| NoChanceForUs a răspuns (pentru LION_9381):

Hmm...șanse există.
Poți prinde limbajul de programare(parțial) doar că fără matematică nu vei putea face chestii foarte strălucite.

10 răspunsuri:
| Spufulette a răspuns:

Ce mancati atata caca? frate, daca omul este super bun la info automat stie si mate.Lion,nu trebuie sa stii decat sa rezolvi exercitiile, se pot rezolva prin meditatii la matematica

| Luciano2b2 a răspuns:

Matematica e baza programarii pe care o inveti la facultate

| IoanaEliza a răspuns:

Multa matematica...foarte multa chiar!