| gabita_6346 a întrebat:

Ce mi se poate intampla dupa o luna de concediu fara plata ma pot duce din nou la servici

Răspuns Câştigător
| seby005 a răspuns:

Concediul fără plată reprezintă o cauză de suspendare a contractului individual de muncă convenită de părţi, deoarece nu există posibilitatea de a se ajunge la suspendare decât în măsura în care salariatul şi angajatorul său sunt de acord ca, pe o anumită perioadă de timp, să suspende unul faţă de celălalt prestaţiile reciproce pe care le datorează. „În consecinţă, concediu fără plată, fără ca salariatul şi angajatorul să fie de acord, nu poate exista". Totuşi, în practică apar situaţii în care se susţine că deoarece nu există de lucru, salariaţii vor fi trimişi în concediu fără plată.

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca a fost legal concediul(aprobat de conducere) sigur ca te poti duce. Daca nu a fost legal atunci ti se poate desface contractul de munca pentru absente nemotivate. Numai bine!

| anutza a răspuns:

Da normal

| seby005 a răspuns:

Buna, daca concediul a fost aprobat de conducere poti sa stai in concediu si 3 luni sau mai mult, nu se intampla nimic in afara de faptul ca nu ai salar, pa

| costin1306 a răspuns:

Binenteles ca te poti reantoarce, daca ti a fost acordat de catre firma la care lucrezi, daca ti la i luat de la tine puterehappy
Succes

| gabita_6346 explică:

Ce mi se poate intimpla dupa o luna de concediu fara plata mi se poate da somaj

| gabita_6346 explică:

Dar pot primi si somajdupa o luna de concediu fara plata