| anonim_4396 a întrebat:

Ce șanse am să intru în Parlament cu Facultatea de Științe Politice în cadrul SNSPA, urmată de un masterat în Științe Penale în cadrul Universității din București?
Majoritatea o să spuneți că mă complic cu SNSPA când aș putea direct să urmez Facultatea de Drept. Dar nu e tocmai ce mă atrage, și încerc să fac ce îmi place.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

O sa ai o sansa doar daca te inscrii intr-un partid politic, ajungi sa fii apreciata si sa fii pusa pe lista candidatilor pentru Camera Deputatilor sau Senat, pe un loc eligibil.

| AdriDiana a răspuns (pentru Ioandelasal):

Sunt într-un partid. Dar sunt opinii diferite cu privire la ce facultăți să urmezi, etc și am devenit confuză. Îți mulțumesc pentru răspuns!

10 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu-ți trebuie o anume facultate ca să ocupi un loc pe listele unui partid. Dacă ai bani, nici nu-ți trebuie studii.

| debarasator63 a răspuns:

...sau daca te recruteaza SRI pentru asta happy

| AdriDiana a răspuns (pentru debarasator63):

Șanse minime, bănuiesc.

| Marinngg a răspuns:

Daca ai €€€ pot ajunge ușor.

| AdriDiana a răspuns (pentru Marinngg):

Asta e valabil în orice domeniu, dar nu ești corect făcând asta. Vreau pe merit și pe munca mea.

| anonim_4396 explică (pentru AdriDiana):

Dacă vrei pe munca ta, candidează ca independent, deși e aproape imposibil să strângi numărul necesar de voturi după legislația de la noi.
Pe listele unui partid nu se ajunge 'pe merit'.

| AdriDiana a răspuns (pentru anonim_4396):

Timpul nu mai e de partea noastră, schimbările vor fi greu de realizat, așa cu cât mai repede, cu atât mai bine. Iar cu studiile pe care le voi face, voi fi împăcată cu mine prin faptul că le voi avea. Dacă mă ințelegeți! happy

| anonim_4396 explică (pentru AdriDiana):

Eu nu înțeleg ce vrei tu...
Nu cu studii câștigi voturi.

| AdriDiana a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu ca studiile pe care vreau sa le urmez iti garantează un loc, dar vreau sa fac studii care au legătură. Nu ma intereseaza ca majoritatea nu au nici bac.