| warosvs a întrebat:

Sunt clasa a 11-a si vreau sa devin sofer de autobuz dupa ce termin liceul, in Cluj.
Stie cineva de ce studii am nevoie pentru a putea fi angajat si mai ales unde ma pot interesa pentru a-mi depune CV-ul?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pentru a ajunge sofer de autobus trebuie sa ai permis de conducere de categoria D si aceasta se poate obtine numai de la 24 de ani, conform OUG 195/2002, rep. in 2006, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"(4) Vârsta minimă pentru obţinerea permisului de conducere este de:
e) 24 de ani pentru categoriile de vehicule D, DE, Tb şi Tv."
"n) categoria D: autovehiculul destinat transportului de persoane având mai mult de 8 locuri pe scaune, în afara locului conducătorului. Autovehiculului din această categorie i se poate ataşa o remorcă a cărei masă totală maximă autorizată nu depăşeşte 750 kg;"

1 răspuns: