| Bianca596 a întrebat:

Cum este cariera de MEDIC? As vrea un raspuns de la o persoana experimentata si din domeniu, va rog.

Răspuns Câştigător
| etudor a răspuns:

CARIERA DE MEDIC este frumoasa,iti da satisfatia muncii depuse daca:esti ambitioasa,muncitore,perseverenta, daca ai un suflet mare si iti place munca cu omul si nu BANUL, daca te respecti pe tine ca implicit si cei cu care lucrezi sa te respecte, daca iti place sa studiezi permanent ce e nou in legatura cu medicina.DE LA inceput trebuie sa STII ca nu te poti juca cu vietile oamenilor! Ca elemente de baza in accesarea acestei optiuni, trebuie sa fii f.stapana pe materiile: anatomia omului, biologie, chimie si fizica; trebuie sa ai un vocabular elevat, sa vorbesi frumos, nuantat, cursiv si corect din punct de vedere gramatical.

| Bianca596 explică (pentru etudor):

Multumesc frumos pentru raspuns! Dvs sunteti medic? Daca da, ce fel?

5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Depinde cum vrei sa o faci: poate fi grea si frumoasa sau poate fi usoara si lipsita de perspective.
Daca vrei sa o faci bine, iti da cea ma mimunanta rasplata: faptul ca salvezi viata unor oameni si asta merita orice sacrificiu. In rest, trebuie sa inveti mereu (ceea ce, din punctul meu de vedere) este frumos si interesant) si trebuie sa ai multa putere de munca

| Bianca596 explică (pentru Brigaela):

Multunesc pentru raspuns! Am o intrebare, daca nu va suparati. Dvs cum ati inteles ca va place aceasta meserie? Ce v-a facut sa alegeti medicina? Mie personal serialele mi-au starnit interesul in
acest domeniu. Dar nu stiu cum as putea intelege ca intr-adevar mi-ar place asta.

| Brigaela a răspuns (pentru Bianca596):

Am riscat, nu exista metoda de a fi sigur. De cand eram mica faceam injectii la papusi pana mucegaiau. Dupa aceea am avut niste ezitari, in liceu, dar profesoara mea de biologie mi-a spus ca medicina este pentru cei mai buni si ar fi o pierdere sa fac alta facultate. Asta m-a ambitionat, mi-am amintit ca-mi doream din copilarie si am riscat

| etudor a răspuns:

BIANCA,eun sunt institutor si am predat la clasele I-IV si l.romana la clasele V-VIII Acum am 74 de ani si sunt pensionara dar am rude de gradul I care sunt medici, o fata care e asistenta principala de laborator si e absolventa a facultatii de psihologie si stiu ce inseamna sa fii dedicata SANATATII OAMENILOR.Eu cred ca ti-am dat un sfat parintesc si o indrumare ca un cadru didactic( cu vechi si noi vederi )pentru tine ca om! urmeaza sa discerni si sa alegi calea sufletului si a vietii tale viitoare.S-auzim de bine! Mi-ar place enorm de mult sa ma anunti de reusita. Mult noroc!