Întrebare recomandată | ElGreco88 a întrebat:

Daca ai probleme cu vedere poti urma o facultate/ scoala de ofiteri? Multumesc anticipat!

10 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pentru scoala de ofiteri depinde ce probleme ai, daca esti apt ori nu o poate spune doar un medic oftalmolog.
O facultate civila o poti urma indiferent de problemele ce le ai, doar sa poti invata, chiar si daca ai fi orb.

| DEBrown a răspuns:

Armata, politie, marina, aviatie, la toate se face un control oftalmologic inainte, daca ai probleme de vedere, nu poti sa le urmezi.

| Marcian a răspuns:

Am aceeasi problema ca si tine. In pimavara lui 2012 am vrut sa ma inscriu la Academia Militara a Fortelor Terestre insa la spitalul militar din Timisoara mi s-a spus ca nu am voie pentru ca port ochelari (sunt miop, dioptrii de -1, 5 la ambii ochi) si ca pot sa merg doar la Academia Tehnica Militara daca am sub 4/-4 dioptrii. Initial, presupunand ca acel medic este cel mai informat, mi-am acceptat soarta si am urmat ce-a de-a doua profesie de sufle - economia. Insa, de-a lungul timpului am aflat unele informatii potential imbucuratoare, si anume, ca in multe alte armate N.A.T.O. (inclusiv cea a S.U.A.) si chiar si in Legiunea Straina este permisa intrarea persoanelor cu miopii moderate ca in cazul meu. Mai mult, am aflat de existenta unor opinii contrare celor comunicate mie atat in mediul on-line, cat si in viata de zi cu zi, inclusiv de la unele persoane din domeniu. Deci, pe scurt, ori am fost informat corect ori habar nu a avut ce a vorbit tanti aceea, lucru foarte posibil tinand cont ca erau civili si se comportau cu noi de parca eram animale, nu oameni. Este cam de mult timp intrebarea, dar, daca ai vreo informatie suplimentara, te rog sa-mi raspunzi si mie.

| mixxjim a răspuns:

Depinde ce fel de probleme si depinde si de profil. Ai putea da de exemplu la Academia de politie la arhivistica, dar nu stiu daca ai putea merge la artilerie sau la aviatie. Incearca sa suni sau sa mergi la un centru de recrutare din zona in care locuiesti si intreaba-i daca stiu sa-ti spuna ce probleme de vedere nu sunt acceptate, poti gasi aici lista cu date de contact http://www.mapn.ro/recrutare/bir.php

Răspuns utilizator avertizat
| ElGreco88 explică:

Multumesc frumos pentru ajutor! Pai, nu prea vad la distanta. O sa incerc sa vad daca pot repara asta desi nu prea cred, deci adio ofiteri sad.

| captainwilmhosenfeld a răspuns:

Iti dau un raspuns concret si bun. Poti urma o facultate militara sau scoala de ofiteri. Ex: Academia Tehnica Militara sau Academia Fortelor Terestre. Cand te vedi duce la B.I.R adica Boroul de Informare-Recrutare iti va da o fisa medicala cuc are te vei duce la Spitalul Militar. Acolo daca porti ochelari vei da ''testul'' la oftamologie si chiar daca poti ochelari vei putea intra in sisitemul miiltar. Nu are nici o problema ochelarii cu armata. IAr daca ai probele cu vederea si nu poti ochelari vei vedea la oftamologie daca poti trece testul. In principiu nu trebuie sa ai daltonism. Succes

| Comandorul a răspuns (pentru captainwilmhosenfeld):

Adevarat. Singurii care au pretentii mari sunt cei de la aviatie, unde trebuie sa fii perfect din punct de vedere fizic. In rest, chiar daca ai dioptrii, nu vei avea probleme. Dar asta nu inseamna ca daca fara ochelari vezi in ceata totala vei fi acceptat. Atat timp cat problemele de vedere sunt moderate, nu te va respinge nimeni.

| crst90 a răspuns:

Daca la aceea facultate este necesara o vedere perfecta ti se va face un consult. dupa care iti zice ca esti sau nu apt. daca nu ti se face ..inseamna ca nu e obligatoriu sa vezi perfect.