| ciribist a întrebat:

Daca doresc sa devin doctor pe smurd sau ofiter de politie(nu poliţist obișnuit) pe ce profil trebuie sa merg? in Craiova cam ce medie trebuie sa am ca sa intru si ce tre sa invat cel mai mult (fizica,romana, chimie etc.)?

1 răspuns:
| TeckTonik997 a răspuns:

La smurd sunt mai multe feluri: asistent, iti trebuie facultatea de asistente normala + curs de specializare, doctor pe smurd la fel, doctor normal+curs iar sofer... stii si tu ca iti trebuie carnet. pentru descarcerari, nu stiu daca e necesara o pregatire la vreo facultate. pentru asta iti trebuie: bio si chimie. pentru politie, termini liceul si mergi la academie... nu stiu daca mai sunt si scoli de politie in care faci si clasele 9-12 acolo si te antreneaza si fizic si ai program fix, cred ca doar scoala militara mai functiuneaza asa