| Atti12 a întrebat:

Daca esti balbait ai sanse sa urmezi o cariera militara?

12 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Ar fi culmea! In aramata trebuie sa dai ordine rapide, inteligibile, etc. Cum crezi ca ar face fata un balbait? Eu am facut parte dintr-o promotie de peste 500 de militari ai unor arme (4 la numar). Dar n-am auzit sa fie unul balbait!

| vmalex21 a răspuns (pentru Salontanul):

Si daca te duci ca soldat cui crezi ca vei da ordine? Poate ca SGP are o șansă...cu toate ca nu stiu ce va face la psihologic.

| Salontanul a răspuns (pentru vmalex21):

Nu-mi da lectii! Am armata cati ani de viata ai tu. Daca te duci soldat sunt diferite grade: soldat, fruntas, caporal clasele 3, 2 si 1. Si ca soldat, daca te pune observator, pana dai raportul trece inamicul peste tine. Crezi ca armata este loc de refugiu pentru persoane cu dizabilitati?

| Salontanul a răspuns (pentru vmalex21):

Apropo! uita-te si peste bareme: https://bit.ly/2z2Tzrx

| Atti12 explică (pentru Salontanul):

Un om balbait ti se pare un om cu dizabilitati? Nu m-am referit la asta! Zic daca persoana este mai timida, si mai are blocaje in vorbire.

| Salontanul a răspuns (pentru Atti12):

Da! Balbaiala este dizabilitate. Asa este definita in psihopedagogie. Mai citeste! https://bit.ly/2Z6zNWR

| vmalex21 a răspuns (pentru Salontanul):

Bănuiesc că ești si expert medical. Poti sa imi spui si mie unde s-ar încadra,, balbaiala,, la dizabilitati? Intreb de curiozitate, nu o lua personal.In al doilea rand las-o mai moale ca nu ma cunosti, nu imi stii nici varsta iar daca tot te dai cu Armata ar fi cazul sa folosesti si cu totul alt ton de discuție si sa dai dovada de calm, era numai o intrebare.Mai stiu si eu doi, unul e sofer la MAPN iar altul e un amărât de soldat si vezi doamne cine sunt ei si ce au facut la viata lor.Si apoi...e plina armata de inși cu derogări medicale.Din întâmplare am o rudă care lucrează la un spital militar ca si cadru medical. Dupa baremele alea cam 90% din populația României ar fi inapta, in caz de conflict militar sa vedem pe cine ar a lua.Omul poate incerca însă nu trebuie sa isi faca iluzii.

| Salontanul a răspuns (pentru vmalex21):

Citeste un studiu stintiific ce l-am trimis celui cu intreabarea si nu mai comenta aiurea. Cat despre bareme, uita-te ca sunt cele mai noi si din 2014. Cat despre mine eu am 30 de ani de armata si sunt absolvent al Academiei Trupelor de Uscat Sibiu unde se fac ofiteri, nu soferi. Daca te uiti peste raspunsurile mele vei vedea ca am mai raspuns unora care vor sa mearga in aramat si am specificat si acolo ca am fost ofiter la M.Ap.N. Daca vrei, si astazi dupa o gramada de ani de la iesirea in pensie, iti pot da ordinul de executarea a focului pe care trebuie sa-l stie orice militar, ca pe tatal nostru si pe care generatiile tinere pun pariu ca nu-l stiu.

| sierra1 a răspuns:

Pe scurt: zero!

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu.

| Dana1999 a răspuns:

Da

| iKaiju a răspuns:

Mii se pare cam aiurea sa zbiere unu pe tine si tu sa incerci sa spui si tu acolo un salut.