| Phantasmagoria a întrebat:

Anul acesta la evaluarea nationala conteaza nota sau media care iti iese? Adica,spre exemplu, daca la romana as lua 10 si la mate as lua 4, adunand si cu media din gimnaziu, imi iese medie destul de buna ca sa intru la liceu, dar ma afecteaza cu ceva ca nota de la mate e sub 5?

Răspuns Câştigător
| whatevernvm a răspuns:

Nu te afecteaza. Poti sa iei 1 la ambele, se aduna cu media de la generala si intrii la liceu, daca te uiti pe brosuri vezi ca au fost medii de intrare si 3.50.

Multa bafta!

5 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu, nu te afecteaza pentru ca se aduna cu romana, dar o sa iti scada la media totalawinking

| AstaMik2 a răspuns:

Media se face asa
media de admitere=media examen + media 5-8/2
Media examen:Mate +romana/2
ex:10+4/2=14:2=7
Mediat 5-8=clasa a 5+a 6+a 7 +a8/4
ex: clasa 5 o ai 8
clasa a 6 o ai 9
clasa a 7 o ai tot 9 iar clasa a 8 o ai 8
8+9+9+8/4=34/4=8,5
deci Madmintere=7+8,5/2=15,5/2=7,75
funda

| Phantasmagoria explică (pentru AstaMik2):

Mersi de explicatie, dar si eu stiu cum se calculeaza media. Intrebam doar daca ma dezavantajeaza ca am 4 la mate in afara de faptul ca imi trage media generala in jos. Mersi oricum.happy

| AstaMik2 a răspuns (pentru Phantasmagoria):

Am inteles, iti iese medie mare, conteaza 5-8

| youcon a răspuns:

Daca iei la mate sub 5 poti sa intri la liceu, dar o sa iti scada media de admitere!
Media de admitere ti-o faci aici: http://www.admitereliceu.ro/calculati-medie-admitere-liceu
SUCCES!