| cox1coxat a întrebat:

Dacă m-am angajat pe 26 februarie iau toată suma din martie(salariu)?
Am fost informat că voi fi plătit la 10.03 dar nu știu dacă voi primi toată suma sau doar o parte din bani.

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Inca nu este 26 februarie 2023, astfel ca nu te puteai angaja deja.
Daca te vei angaja pe 26 februarie vei lua ceva salariu pe zilele lucrate in februarie (3 zile) si acesta il vei primi la data din martie cand angajatorul face plata salariului.

| darrio2007 a răspuns:

La lichidarea de pe februarie vei lua doar ce ai lucrat de pe 26 pana la sfarsitul lunii februarie.
P.S. Vorbesti de anul trecut? Că abia suntem in 31 ianuarie.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Pe 10.03 o să primești banii pe care ai lucrat in Feb.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

În 10.03 vei fi plătit pentru luna anterioară.

| gigite a răspuns:

Daca te-ai angajat in anul 2022 (an bisect- adica are ziua de 29 februarie) pe 10.03, iei lichidarea lunii februarie, doar pe 3 zile lucratoare, daca e cazul de anul 2023 vei lua numai pe 2 zile lucratoare;

| gigite a răspuns (pentru gigite):

Corectat e vorba de 4 zile, respectiv 3 zile; scuze...