| Dgsjbsjsb a întrebat:

Daca m-am retras de la liceu in primul semestru imi pot relua cursurile din semestrul 2?

Răspuns Câştigător
| Nadeko a răspuns:

Bună. Nu, nu poți. Trebuie să le începi în următorul an școlar. Elevii repetenţi, retraşi sau exmatriculaţi cu drept de reînscriere, din învățământul de zi, se pot reînmatricula, la cerere, la acelaşi nivel, ciclu de învățământ şi, după caz, rută de profesionalizare, la învățământul de zi, în următorii doi ani consecutivi, redobândind calitatea de elev. Înscrierea acestora la alte forme de învățământ, se poate face şi după mai mult de doi ani. Elevii de la celelalte forme de învățământ, repetenţi, retraşi sau exmatriculaţi cu drept de reînscriere, se pot reînmatricula, la cerere, la orice formă de învățământ, cu excepţia celui de zi. Reînmatricularea acestora se poate face şi după mai mult de doi ani şcolari. Sper că te-am ajutat!

1 răspuns:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu se poate din semestrul doi, dar le poti relua din toamna, cand vei repeta aceeasi clasa.