| lc13cm3 a întrebat:

Daca ma transfer in semestrul al 2-lea la alt liceu conteaza media de pe primul semestru sau aia de la admitere?

Răspuns Câştigător
| Evelinmariaa a răspuns:

Conteaza media de pe primul semestru. Cel putin asta mi s-a cerut mie cand am vrut sa ma transfer

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

La transferul in cl. a IX-a conteaza media de admitere in liceu, conform Regulamentului-cadru, aprobat prin Ordinul MENCS nr. 5079/2016, citez:
"ART. 152. Elevii din învăţământul liceal, din învăţământul profesional şi din învăţământul postliceal se pot transfera, păstrând forma de învăţământ, cu respectarea următoarelor condiţii:
a)în cadrul învăţământului liceal, elevii din clasa a IX-a se pot transfera numai după primul semestru, dacă media lor de admitere este cel puţin egală cu media ultimului admis la specializarea la care se solicită transferul; în situaţii medicale deosebite, elevii din clasa a IX-a a învăţământului liceal pot fi transferaţi şi în cursul primului semestru sau înainte de începerea acestuia, pe baza avizului comisiei medicale judeţene/a municipiului Bucureşti, cu respectarea condiţiei de medie, menţionate anterior;
b)în cadrul învăţământului liceal, elevii din clasele X-XII/XIII se pot transfera, de regulă, dacă media lor din ultimul an este cel puţin egală cu media ultimului promovat din clasa la care se solicită transferul;"
P.S. Vezi ca raspunsul pe care l-ai declarat castigator este complet gresit.

| Random123456 a răspuns:

Daca te transferi in clasa a 9a sem 2 la alt liceu se va tine cont de media din sem1. Daca te transferi intr-a 10a in primul semestru se va tine cont de media din sem 2 din clasa a 9a si asa mai departe. Cel putin asa m-am transferat euwinking

| Shadow1502 a răspuns (pentru Random123456):

In ce an te-ai transferat?

| Mihai11 a răspuns:

Dacă ești în clasa a9-a se va ține cont de media de admitere la liceu.
Dacă ești în clasele 10, 11 sau 12 va conta media din anul școlar trecut.
Media care contează trebuie sa fie mai mare sau egală cu media cea mai mică din clasa în care te muți, altfel nu se poate aproba transferul.