| CristianaCrissPinka2002 a întrebat:

Daca sunt la stiinte sociale si nu fac facultatea ce meserii pot practica? In afara de gunoier si femeie de serviciu

Răspuns Apreciat de Editori
| minrest a răspuns:

Sunt foarte multe multe ocupatii care nu cer studii superioare. Chelner, frizer, taximetrist., barman. La astea faci ceva spaga. Sudor. Daca ai talent si inveti meseria bine, ajungi sa fi cautat. Zidar, zugrav, instalator, astea se cauta atat pe santier, cat si pentru reparatii si renovari pe la casele oamenilor. Dar e asa misto sa faci o facultate buna, sa inveti metoda si gandirea specifice unei stiinte. Iar diploma aia te recomanda oricarui angajator, din orice domeniu. Cine nu stie ce inseamna Universitatea Bucuresti.

7 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Poti fi lingau la vreun partid. Ei isi majoreaza salariile in permanenta.

| AvalohAlyn a răspuns:

Poti fi lucrator comercial in supermarketuri,casier, vanzator, paznic dar poti sa faci si un curs de calificare unde poti dobandi o meserie gen sudor, instalator, macaragiu etc

| AndreiWeisz a răspuns:

McDonalds, la Carrefour, la vreo patiserie.

| Porcusorul a răspuns:

Domeniul liceului nu mai conteaza absolut deloc atata timp cat nu o facultate sau chiar si un masterat. Printre meserii imi vin in minte vanzatoare, chelnerita, barista si magazionera, iar daca esti foarte norocoasa poate prinzi ceva ca operatoare call center sau operatoare calculator intr-un domeniu unde nu conteaza nivelul de studii, dar nici banii nu poti sa te astepti sa fie multi.

| NoctisFive a răspuns:

Vanzatoare happy

| EugenEB a răspuns:

Si cei care au facultate nu fac munca? happy
Munca face toata lumea, mai grea, mai usoara (mai deloc daca mostenesti ceva de la un unchi raposat instrainat).
Sau castigi la Loterie (castiga agentia mai mult din vanzarea biletelor in comparatie cu premiul).

| minrest a răspuns (pentru EugenEB):

Sa inveti este cea mai grea munca.

| CristianaCrissPinka2002 explică:

Vr sa stiu meserii, in.caz ca nu o sa mai fac facultatea.