| anonim_4396 a întrebat:

Daca vrei sa devii programator (web) trebuie neaparat sa faci mate-info? Sunt cat decat bun la mate, urasc Romana. Informatica in gimnaziu nu am facut deloc. Sunt dispus sa invat. Ce ziceti?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da, e un lucru destul de natural sa faci mate-info, urmeaza o facultate de profil apoi, DAR nu astepta dupa ele, pentru ca acestea ofera mai mult decat Web, de aceea Web te vor invata prea putin. Acum tu ca elev cu FOARTE MULT TIMP LIBER pe care altii il epuizeaza agatand gagici pe Facebook si jucand CS GO sau dracu' stie, esti gata de a urma lectii pe net in programare Web.
Cand eram de varsta ta deja rupeam Flash-ul la greu, mi-era destul de greu sa inteleg Actionscript neinvatand OOP pana atunci, dar m-am descurcat pentru ca daca ai ambitie si stii sa cauti o informatie inveti destul de multe. De ce am adus vorba de Flash desi nu mai e in voga azi? Ei bine, prin 2005 cand ma apucasem sa invat era intens folosit, nu aparuse inca era smartphone-urilor (iPhone in speta). Ideea e ca nu te invata nimeni pe atunci Flash pe nicaieri, absolut nicaieri. La vremea respectiva mi-a fost utila invatarea acestei platforme, desi n-am lucrat pe ea, mi-a oferit niste perspective si am facut niste proiecte scolare deosebite, rasplatite prin diverse diplome, concursuri judetene. Ca experienta clar m-a ajutat pentru mai tarziu.

Cheia succesului in acest business/industrie este sa fii mereu "ahead of your time", sa urmaresti sa fii la curent cu toate tendintele si noile tehnologii.

Faci o mare greseala sa-l asculti pe "suntserios de mincinos"
Asta e doar un ipochimen frustrat care moare de ciuda daca aude ca si altii reusesc sa lucreze in industrie fara sa treaca prin scoala care a trecut el.
Nu-l condamn, si eu eram la fel ca el acum cativa ani, pana a trebuit sa invat sa ma trezesc la realitate, caci traim alte vremuri, unde generatiile noi vin tare din urma, avand atata acces la informatii (mai ales site-urile astea academii cu acele lectii video). Mai rau e ca astia alde suntserios nu constientizeaza ca lumea sta pe net ca sa si invete programare de orice fel, nu doar sa stea pe TPU.
Dar de ce sa nu minti pe altii ca sa le pui piedici acolo sa stea pe loc ani de zile? Ce spune el cu "bazele" si "cunostile solide" sunt numai vrajeli si o sa-ti pierzi vremea in zadar invatand lucruri care nu iti vor folosi pe partea de Web absolut deloc.

Da-o dracului de treaba, la cat de mare e cererea de programatori, nu doar la noi in tara, ci peste tot in lume, fii sigur 100% ca se angajeaza si absolventi de facultati de Uman, dar care au certificari sau cursuri/proiecte pe care le-au realizat in timpul liber. Si daca esti pasionat asta depaseste orice bariera! Absolut orice bariera!

In programare web nu intereseaza absolut pe nimeni ce studii ai pentru ca nici nu iti sunt relevante in vreun fel. In liceu nu se face mai nimic legat de programare web (doar niste materii optionale care nu prea se fac ca la carte de majoritatea profilor, mai ales pentru ca n-au habar; profii de info din liceu sunt cei mai slabi programatori), iar in facultati abia prin anii terminali se face o bajbaiala de Java sau PHP strict pentru aplicatii Web care se finalizeaza in niste mici proiecte de semestru. Cine isi face licenta in asta poate mai are noroc sa invete pe cont propriu ceva, cine nu, clar nu va face Web mai departe in cariera. Dar in facultate vei invata multe vrute si nevrute, indeosebi multe materii de matematica sau fizica (daca vrei la politehnica), care mai mult iti vor consuma nervii degeaba, pe majoritatea 90% ii pune doar sa invete doar de dragul de a invata chestii.

Nu zic sa nu faci mate-info, sa nu faci si o facultate pe domeniu, dar intelege ca faci o greseala asteptand dupa ele sa te invete. Cand vrei programare Web faci o mare greseala sa astepti dupa scoala. Cladeste-ti experienta cat mai repede. Sau asculta-i pe altii care iti spun sa inveti C++ pentru ca asa trebuie mai intai. Deci ai grija si ce sfaturi iei in considerare.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Am deja cateva cursuri, incerc sa invat ceva, dar mi-e cam greu acum in ultimul an ca am examen. In vara asta vreau sa avansez mult, si, la liceu, as vrea ceva incat sa imi ramana timp sa invat eu altele, dar si matematica/informatica sa ma ajute/sa imi dezvolte gandirea. Multumesc...happy

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Da, de la vara baga-te tare. Tu esti mult mai norocos, cand eram de varsta ta abia devenea popular internetul broadband de la RDS...deci vorbim de vremuri diferite.
Cat despre dezvoltat gandirea, de acord, dar vezi ca o sa inveti matematica la un moment dat mai bine tot din informatica. Culmea. Eu stiu foarte bine ce spun, am trecut prin toate drumurile recomandate (noroc ca nu m-am rezumat la atat), dar spre deosebire de suntserios am si observat de-a lungul anilor ce a fost bine si ce nu cand privesc doar partea de Web.
suntserios ala niciodata n-o sa divulge asta la cat de frustrat ewinking
Ai grija ce sfaturi urmezi. Tu esti mic si n-ai idee cine lucreaza in domeniu, ori cine doar da din clanta ca sa para interesant.
Tocmai ca in domeniul asta ai luxul de a invata singur integral aproape orice daca esti perseverent si disciplinat, autodidact. Altii se oftica daca aud ca poti fi in stare si n-ai scoala lor in care mai mult au pierdut vremea.

17 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

Nu trebuie. Vei invata la facultate, dar ca sa ajungi acolo trebuie sa stii putina info deci ori inveti singur ori alegi mate-info.

| anonim_4396 explică (pentru Bondarel99):

Fac ambele.

| Sn4k3 a răspuns:

Informatica o faci de la 0 la liceu si daca te descurci la mate, nu o sa ai probleme la mate-info. Numai acolo faci M1, deci daca vrei la facultate de info, la mate-info trebuie sa mergi si e cam greu fara facultate in domeniul asta al tau pe care l-ai ales.

| anonim_4396 explică (pentru Sn4k3):

De ce spui asta? Îmi trebuie neapărat facultate?

| Sn4k3 a răspuns (pentru anonim_4396):

N-am citit si web, spune si tu de acum web developer. La asta nu-ti trebuie facultate de info neaparat, sunt multi care au reusit si fara, trebuie doar sa iei niste diplome de pe net care sa ateste ca stii ce-ti trebuie pentru asta si sa ai niste site-uri facute. Se invata usor de acasa, la scoala nu se fac (html, css, javascript, php )

| Iuliana2018 a răspuns:

Nu este obligatoriu să faci mate-info, esențial este să îți placă și să te vezi făcând asta, iar dacă pe lângă pasiune mai ești dispus să și înveți ai succesul aproape garantat happy

| anonim_4396 explică (pentru Iuliana2018):

De programare cu siguranta imi place, si sa invat...
Mai mult eram curios daca o sa ma descurc pe acel profil.

| Iuliana2018 a răspuns (pentru anonim_4396):

De ce să nu te descurci? Programarea se face de la 0, cât despre mate nu e chiar atât de greu.

| anonim_4396 explică (pentru Iuliana2018):

Nu era vorba de programe, ci de informatica că nu am mai făcut până acum.

| Iuliana2018 a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai la informatică asta faci...programare...

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Zici ca nu ai facut deloc pana acum programare, deci de unde stii ca isi place?

In principiu daca vrei o cariera in programare trebuie sa ai niste baze, baze care presupun in primul rand un profil de mate info la liceu care mai incolo te va ajuta la o facultate de profil. Lucrurile astea nu sunt obligatorii (facultate si liceu) dar ele fac diferenta intre un programator bun care are niste baze solide si unul care invata dupa ureche

| anonim_4396 explică (pentru suntserios):

M-am exprimat gresit, programare am facut, si, la ce te referi prin "baze solide"?

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Sa inveti chestiile de baza in programare.

Una e sa incepi sa inveti cum foloseste un limbaje de programare low level memoria si cum faci tu ca programator managementul memoriei si una e sa treci direct la un php care se ocupa singur de asta.

Una e sa inveti cum functioneaza niste structuri de date si alta e sa te duci direct in diverse librarii si sa iei de a gata niste functii.

Una e sa inveti cum se fac niste operatiuni in spate la nivel de biti si alta e sa foloseste de bune toti operatorii pe care ii inveti de undeva.

samd

| anonim_4396 explică (pentru suntserios):

Ai ideea daca exista vreun curs pe Udemy despre chestii din astea? happy

| Mariaaaa2018 a răspuns:

Buna!
Nu trebuie sa mergi neaparat la mate -info! Poti si la stiinte ale naturii! Si la stiinte faci informatica, poti sa dai si bacul din info in limbajul C/C++.
In gimnaziu oricum nu se face informatica. Totul se incepe de la 0 sa zic asa. Prima data e teorie,dupa aceea probleme in pseudocod,structuri etc. Ca sa le intelegi oricum trebuie sa fii atent la ore,sa inveti fiecare lectie,depind una de cealalta.
E foarte bine sa te documentezi si singur,dar ai nevoie de niste baze, lucruri pe care doar la scoala le poti invata, sau la meditatii!
Daca vrei la mate -info trebuie sa inveti, sa tragi tare si la mate, la fel ca si la stiinte! Te pup!