| crissana29 a întrebat:

De ce calificari as avea nevoie pentru a fi Stewardesa?
Nu locuiesc in Romania deci nu am nevoie de informatii despre companii aieriane din Romania, doar orice informatie in general este folositoare. Din cate am auzit inaltimea conteaza, si sunt mica de statura (1, 50) si cred ca ar fi o problema. In rest vorbesc Engleza fluent, si Romana (Evident) si putin Franceza. Dar de ce fel de cursuri as avea nevoie?

1 răspuns:
| ElenaSA a răspuns:

Ai nevoie de cursuri de specializare: "Tinerii care-şi doresc o carieră la înălţime, au şansa să se înscrie, până la 22 februarie, la examenul de admitere a cursurilor organizate de Şcoala Superioară de Aviaţie Civilă (SSAvC). Condiţiile de participare sunt destul de lejere. Candidaţii trebuie să fie sănătoşi tun, să aibă 18 ani împliniţi, diplomă de Bac şi să dovedească că stăpânesc la perfecţie engleza şi geografia României."http://www.evz.ro/cursuri-stewardesa-1023811.html
Trebuie sa ai rezistenta fizica, psihica si mult curaj. Succes!