| Bondarel99 a întrebat:

De ce nu se specifica si salariul atunci cand se posteaza un anunt? De ce trebuie sa trimiti CV, sa mergi la interviu si abia acolo sa te anunte ca salariul e de rahat? Nu ar fi mai simplu sa spuna din start macar unde se incadreaza gen 2000-2500? De unde sa stim noi la ce sa aplicam? Adica eu am gasit foarte multe anunturi in domeniul meu si as vrea sa stiu si ce job ar fi mai convenabil ca am auzit prieteni care s-au angajat pe diferite salarii in acelasi domeniu. Ce ar trebui sa fac?

Răspuns Câştigător
| Lioana a răspuns:

Salariul nu se specifica pentru ca cei mai multi angajatori vor sa dea cat mai putin si fac oferte diferite de salar in functie de persoana si de experienta ei.
Cand esti sunata pentru interviu ai putea sa intrebi de salar daca te tine. Nu sunt sigura ca da bine asta dar stii la ce sa te astepti. Inainte de a aplica nu prea ai cum sa afli salariul daca nu scrie in anunt.

7 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Simplu... trebuie sa vada si ei pe ce dau banul nu?
Daca tu vii si esti praf dar esti singura solutie de angajare ca nu a mai venit nimeni iti da un salariu mic.

Poate este foarte bun, chiar perfect pentru ce cauta el si atunci iti da mai mult.

Plus salariul e ceva confidential, nu apare scris pe toate gardurile. Mai ales daca e o firma mare cu sute de angajati

| Bondarel99 explică (pentru suntserios):

Pai ei cum isi dau seama la interviu daca esti praf sau nu? Ca ar trebui sa lucrezi pentru asta. Degeaba ii spun eu ca stiu sa fac ceva, poate nu stiu.

| suntserios a răspuns (pentru Bondarel99):

Un angajator serios si cu experienta isi da seama cu cine sta de vorba chiar daca e virba de munca necalificata

| Cosmin86 a răspuns:

Se dau teste la interviuri, asa isi dau seama.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Pentru ca altfel lumea nu mai aplica. Trebuie sa atraga atentia asupra postului. Sa aiba de unde sa aleaga. Din 50 de oameni care ii vin la interviu, jumtate sigur nu o sa fie multumiti de salariu etc.

| Romanul86 a răspuns:

Pentru că vreau să umilească pe câte cineva spunându-i că nu are experiență sau nu se pricepe.

| StupidOgre a răspuns:

Este un fel de strategie vor sa te faca sa bati drumul pana acolo daca scriu direct pe afis cat salariu ofera ei stiu ca tu nu te mai duci pana acolo iar unii oameni zic ca daca tot au batut drumul degeaba sa se angajeze macar ca servici mai bun nu gasesc dar macar asa decat deloc