anonim_4396
| anonim_4396 a întrebat:

Drept sau medicina?

26 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Medicina! --- inca n-am auzit cazuri de absolventi medicina care sa-si tina diploma-n sertar si sa faca cu totul altceva decat meseria pentru care s-au pregatit! --- in schimb, cazuri de licentiati in drept, cunosc o gramada!

| AdelinaC a răspuns:

Depinde de tine ce vrei sa urmezi.Ambele facultati sunt costisitoare si grele, la ambele ai foarte mult de invatat. Daca vrei sa ramai in tara poti alege si dreptul si medicina, insa daca vrei sa pleci din Romania nu ti-asi recomanda dreptul pentru ca nu te va ajuta cu nimic(pentru ca fiecare tara are legile ei)in schimb medicina e bine vazuta peste tot.

| darrio2007 a răspuns:

Medicina.

| herbalist a răspuns:

Clar medicina baftawinking

| MyWorld a răspuns:

Depinde ce vrei tu in viata... Eu as alege medicina, fiind ca asta ma atrage pe mine. Dar daca pe tine te atrage legea... Dar doar ca sa stii, la drept ai de studiat o gramdaaa

| Ecea a răspuns:

Medicina!

caramela
| caramela a răspuns:

Buna seara! nu le poti inbina?:d, amandoua sunt de viitor, dar acum depinde de tine draga meahappy o seara bunawave

| Deniisze a răspuns:

Niciuna .

| mona a răspuns:

Medicina[pentru ca tara asta are nevoie de medici]

| Laurentiuuu a răspuns:

Drept Meserie Curata
Medicina-Nu mai din spaga, faci mai multi bani de cat salariul
Asta e Romania

| Bijou a răspuns:

Conteaza ce iti place

| AnnaMariaaa a răspuns:

Nu prea avem noi cum sa te ajutam aici, totul depinde de ce iti doresti tu pentru viitorul tau.la ce te descurci mai bine si ce iti place sa faci.dar te pricepi la partea reala si iti plac oamenii si tot ce tine de medicina atunci medicina daca partea umana atunci dreptul.

| Catherine a răspuns:

Medicina... sunt foarte multi care dau la drept si au dat si stau pe acasa...iar medicina este mai grea dar are mai multe satisfactiwinking

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Drept si sa-ti spun si de ce un prieten de al meu a avut de alege ca si tine drept sau medicina si a ales dreptul acum are 28 de ani este un avocat de succes si acum 2 zile a primit o oferta de la o firma de avocatura din america cu un salariu de start 60.000 de dolari aicea in Romania avea 40.000 de dolari deci gandeste-te in plus daca dai la drept ai foarte multe posibilitati mnoh parerea mea decizia iti apartine bafta in continuarehappy

| RoxxuInna a răspuns:

Medicina

| kindness a răspuns:

Medicina, crede-ma! din drept ai numai dezavantaje, nu iti iese mereu.trebuiesc pile si multe alte chestii imposibile. Medicina este cea din care se castiga cel mai bine la ora actuala. P a P a!

| Sweets a răspuns:

Eu una as alege drept pentru mie una imi place ff mult si in plus nu as putea baga acul in cineva niciodata!

| BlueBubble a răspuns:

Medicină! :X

| xroberth a răspuns:

Saaaaaaaauuuuuuu! laughing

| lariiiin a răspuns:

Clar drept! e mult mai bine dupa mine!

| mary23 a răspuns:

Vad multe raspunsuri de la colegii de pe TPU. Multi spun medicina. Este adevarat ca pe oricine ai intreba, raspunsul asta ti-l va da. Pe langa faptul ca este o meserie grea, este si una banoasa. Daca esti bun, ai multe portite. La drept este mai cu dus si`ntors. Poti fii bun, dar acolo iti trebuiesc relatii. Este mai ok decat la medicina, din punctul de vedere al chinuielii. Aici este vorba in mare parte doar de toceala, pe cand in cealalta parte, pe langa cunostiintele practice, trebuie` sa-ti mai aplici si logica. Este adevarat ca la medicina se face cu un an sau doi mai mult decat la o alta facultate. Dar te gandesti ca acei ani se pot pierde si stand acasa, incercand sa-ti gasesti de lucru. Mai bine te mai chinui putin dar stii ca ai cu o sansa in plus.
Eu consider ca medicina este mai ok. Spun asta pentru ca si eu tot acolo vreau sa dau happy
Te sfatuiesc sa nu te iei dupa nimeni, pentru ca vei regreta. Meseria pe care ti-o alegi, trebuie sa fie una care iti place, pentru ca un lucru facut cu placere este mereu un lucru de calitate happy
Iti doresc numai bine si succes la facultate :*

| NuMaCheamaToni a răspuns:

Sau.

| MarVerde_8036 a răspuns:

La drept dupa ce faci facultatea pentru a intra in domeniul asta trebuie sa dai foaarte multi bani la inceput.
Daca iti place medicina eu zic ca medicina iti trebuie tie.De ce nu medicina veterinara? Ai mai putin de invatat decat la medicina pentru oameni.

| ankutzyq a răspuns:

Ai de ales intre doua specialitati total diferite,ma refer ca trebuie sa dispui de diferite capacitati,,,in orce caz eu iti propun sa alegi MEDICINA!(e o profesie si bine patita:dnu te speria ca ai mult de invata, anii zboara ft repede)asta e parerea mea tu alege ce doresti, oricum una din ele te atrage mai mult nu?

| freelove_4623 a răspuns:

Buna.
medicina este frumoasa dar trebuie sa fii tare in caz ca vreii sa intrii in sala de operatii asa ca ti-as sugera dreptul este frumos sa lupti pentru trepturile altora si ale tale

| Danyela_6463 a răspuns:

Adevarul este ca la amundoua inveti mult.asta e algerea ta>

Întrebări similare