| Casandra22 a întrebat:

Hei. Am o curiozitate. Cum de avem atatia studenti straini la noi in tara? Toti zic „ca e ieftin". Majoritatea au bani si masini si stau in apartamente din zone bune. Deci ok e ieftin, dar ei au bani pentru a merge in Anglia sau Germania. Deci care e faza?

5 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Eu cunosc un strain care studiaza la noi. A venit aici pentru ca n-a avut medie sa intre la el in tara (Tunisia) si aici a intrat, a venit sa studieze farmacia si apoi se intoarce in tara lui.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Hmm
in Romania cu 500euro iti iei un apartament pentru care in Anglia dai 2000euro.

Sau mai are rost sa spunem ca taxa la o facultate in Romania e pana in 1000 euro in timp ce in Anglia trece de 10k?

| Casandra22 explică (pentru suntserios):

Taxa la medicina e de 5000, stiu sigur. Nu stiu, mie mi se par foarte bogati strainii de aici si nu pot sa spun ca invata foarte mult. Varul meu e la medicina si zice ca nu au nicio treaba cu scoala ci doar arunca banii in cluburile de lux

| suntserios a răspuns (pentru Casandra22):

Ma indoiesc ca e de 5000euro, poate pentru straini sunt alte taxe, nu stiu exact.

Oricum, de ce ar plati mii de euro in plus in UK unde nici macar nu sunt cluburi ca cele din Romania happy

| Casandra22 explică (pentru suntserios):

Atata e pentru straini. Da intr-un fel asa e. Acolo e si mai scump. Nu stiu...