| Carouri a întrebat:

Hello! Am 18 ani si dupa terminarea liceului as vrea sa urmez o facultate. Vreau sa-mi aleg ceva care sa-mi placa sa fac toata viata, sa fac cu drag.
Cum as putea sa-mi dau seama ce imi place? Ma tot gandesc ce mi-ar placea sa fac, ce imi place mie cel mai mult dar nu prea gasesc nimic.

Răspuns Câştigător
daniela
| daniela a răspuns:

Pai incerca sub forma asta. Ia o foaie de hartie si pune pe ea mai intai meseriile de baza : inginer, medic, economist, jurist, armata, filologie.
Incepi cu motive pro si contra. Dupa ce stabilesti domeniul intrii ij amanunt : Inginer constructor, energetician, automatist, chimist etc si iar pro si contra si tot asa pana ajungi la domeniul care-ti place cel mai mult. Incerca sa nu te gandesti la banii pe care urmeaza sa0i castigi ca atunci aceasta latura sigur va predomina

11 răspunsuri:
| Bacemi a răspuns:

Cauta pe internet , meserii si vezi ce iti surade .E important sa faci o meserie care sa iti si placa un pic pentru ca altfel chiar daca tu castigi locul de munca vei fi nefericit o viata intreaga. Asa si eu am avut posibilitatea sa plec cu bursa in Danemarca . Si am ales cu sufletul sa raman aici. Incearca sa vezi ce ti-ar placea cu adevarat sa faci . Gandeste-te daca e mai important sa ai un venit mare material sau unul mare sufletesc .

| Bacemi a răspuns:

Cauta pe internet, meserii si vezi ce iti surade. E important sa faci o meserie care sa iti si placa un pic pentru ca altfel chiar daca tu castigi locul de munca vei fi nefericit o viata intreaga. Asa si eu am avut posibilitatea sa plec cu bursa in Danemarca. Si am ales cu sufletul sa raman aici. Incearca sa vezi ce ti-ar placea cu adevarat sa faci. Gandeste-te daca e mai important sa ai un venit mare material sau unul mare sufletesc.

| Anca a răspuns:

Vrei sa te faci ceea ce ti-ai dorit de mic. Atunci visai la o meserie, fara a implica si partea materiala.
Acum... daca stai sa te gandesti la bani. ceea ce in mod constient o faci acum fata de acum 10 ani, s-ar putea sa nu-ti mai dea acelasi rezultat in urma unui calcul.
Eu. am ales tot in functie de bani si m.am trezit ca nu ma regasesc deloc in meseria aceea.

Apoi am ales pentru a doua oara si m-am inhamat la un drum f greu, pe care, daca nu as fi ezitat l-as fi avut pe jumatate parcurs. Dar mai bine mai tarziu decat niciodata -
Imi e de 2 ori mai greu acum, decat daca as fi ales din prima!
Iti doresc sa-ti alegi meseria care iti place, te reprezinta si te implineste atat sufleteste cat si material.

Si ia in calcul si profilul de la liceu : Eu am terminat filologie, cu 1 ora de chimie si fizica pe saptamana si acum regasesc in aproape toate materiile pe care le fac chimia!
Iti imaginezi cat imi e de greu!

| TipulVerde a răspuns:

E greu sa traiesti din ce iti plac, dar e si mai greu sa nu-ti placa cum traiesti. Din pacate nimeni nu-ti poate spune ce-ti place. Fa-ti o lista cu chestiile care-ti plac. Incearca sa vezi unde ai nevoie de chestia aia. Ramifica. In scoala ta trebuie sa fie un consilier (psihiatru, etc cum eu spune). Este persoana cea mai calificata sa te ajute.

| emanuelf a răspuns:

Poate raspunsul la intrebarea: Oare ce am vrut sa devin cand voi fii mare? iti va da un raspuns. Preferintele se creeaza traindu-ne viata. Cu cat devi mai "mare" cu atat sunt mai clare. Ideea e sa incepi de undeva.

| maria12345678910 a răspuns:

Pai daca vrei un serviciu bun si care sa-ti placa va trebui sa stii lucrurile tale preferate si apoi gaseste ceva la mijlocul placerii si binelui

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Gandeste-te la ceea ce iti place tie sa faci, la hobbiuri, pasiuni, sau unde ai invatat tu cel mai usor in toti anii astia de scoala, sau spre ce materii ai inclinatii, ceva in genu.

Daca nu merge du-te la un psiholog sa te ajute sa-ti dai seama ce ti s-ar potrivi.

| Gospell a răspuns:

Pai, incerci sa scrii pe o hartie ce materii ti-au placut pana acum.
De exemplu :
- matematica = profesor de matematica, inginer, manager, economist
- fizica = inginer, electrician, constructor
- chimie = chimist, biochimist, farmacist
- romana = scriitor, judecator, procuror, avocat, jurnalist
- biologie = medic, medic veterinar, agronom
- limbi straine = traducator

| Carouri explică:

Multumesc. Vreau sa gasesc din timp, sa nu ma trezesc la sfarsitu liceului nestiind ce vreau sa aleg. Sunt clasa a XI-a. inca mai am timp.

| Közmyn17 a răspuns:

Buna! In primul rand gandeshte-te la ce profil esti, ce materii de baza studiezi, si incearca sa te orietezi spre niste materii care iti plac, da' si la care te descurci. Gandeshte-te apoi la niste meserii banoase, care sa imbine placutul cu utilul, si sa se bazeze pe respectivele obiecte. Mult succes!

| 123456_6433 a răspuns:

Incearca sa te gandesti la ce ai fost bun intotdeauna si la ce crezi ca te-ar avantaja cel mai mult. Daca iti place sa ai de aface cu oamenii sau daca iti place sa lucrezi pe calculator. Restul depinde de tine.