| Alinaintreaba059 a întrebat:

Hello TPU! Am inceput sa ma gandesc la o meserie pentru viitor, ce parere aveti despre psiholog si despre criminalist? Vreau raspunsuri mai "concret" nu link uri super lungi laughing

16 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu are nici o relevanta pentru tine ce profesie alegem noi, fiindca nu se poate aplica la oricine, alegerea noastra personala.
Profesia ti-o alegi TU singura, cu mare grija, in functie de ce iti doresti sa profesezi tu, in urmatorii 40 de ani, in functie de posibiliattile materiale si intelectuala, de cat esti capabil sa inveti samd.

| Alinaintreaba059 explică (pentru Violleta2022):

Am precizat și în întrebare, am vrut doar niște păreri despre aceste meserii, nu să mi le alegeți.

| sierra1 a răspuns:

Acu la treișpe ani?

probabil mâine o să vrei balerină sau scafandru. Discuții serioase o să purtăm așa, prin clasa a 11 a

| mihaelapj a răspuns (pentru sierra1):

Mare parte din preadolescentii se astăzi își ocupa timpul fumând și făcând tot felul de lucruri neadecvate vârstei. Eu ma gândesc de când ma știu la,, Ce vreau sa fiu când voi fi mare?". Cred ca aceasta ar fi o activitate potrivita vârstei. Astfel, va fi un/o adolescent/a hotărâtă.

| sierra1 a răspuns (pentru mihaelapj):

Hai să reluăm când o să fii intr-a 11 a, ok?

| mihaelapj a răspuns (pentru sierra1):

Sunt în a12a. Cred ca ai rămas în a11a laughing Mai sunt și la profil pedagogic, prin urmare, în toți acești 4 ani am învățat cum sa educ și ce activități sa promovez. Ca sa răspund și la dilema fetei, în primul rand trebuie sa te gândești la tine, sa te cunoști îndeaproape. Îți recomand să citești cărți de dezvoltare personală. Abia după ce reușești sa te înțelegi tu pe tine vei putea pune în balanță posibilele profesii și vei lua o decizie.
Are 13 ani, anul viitor va avea evaluarea nationala și de ales liceul la care va merge: este foarte important sa se gândească ce vrea sa devină!

| sierra1 a răspuns (pentru mihaelapj):

și care-i invârteala că ești la pedagogic? ai ceva asigurat in traiectul profesional, ai vreun avantaj față de altcineva de la - de ex - profil alimentar sau siderurgic?

| mihaelapj a răspuns (pentru sierra1):

Am în plus informații legate de educație și cum trebuie făcută aceasta. Cum ceilalți au în plus materia specifica profilului. Este inutil sa ne contrazicem pe așa subiect. Sa nu uitam ca, în fond, este vorba de adolescenta de 13 ani care dorește sa-și găsească rostul în viata. Dacă tu crezi ca nu este un comportament adecvat vârstei, sper sa-ti educi copiii în acest sens. Zi buna!

| sierra1 a răspuns (pentru mihaelapj):

~Am în plus informații legate de educație și cum trebuie făcută aceasta~

e absolut irelevant și inutil dar cu toate astea ți-am apreciat intervenția ca fiind inteligentă

| mihaelapj a răspuns (pentru sierra1):

laughing Totuși, dacă la 13 ani tu nu te-ai gândit la ce vrei sa devii, atunci când te-ai gândit? După ce ti-ai ales deja profilul liceal? Sau mai bine lăsăm pentru terminarea facultății? E drept ca poți urma orice profil și importanta e specializarea facultății dar sa știi ca nu e asa ușor sa fii la filo și sa te duci la Facultatea de matematica. Prin urmare, cele doua alegeri trebuiesc bine gândite. Sper ca tu ai făcut alegerea potrivita negăndindu-te la,, Ce vrei sa devii".hee hee Sau lăsa ca vorbim când vei fi a 12a?

| sierra1 a răspuns (pentru mihaelapj):

~sa fii la filo și sa te duci la Facultatea de matematica~

curată inconștiență, similar cu a nu știi dacă-ți place inghețata sau nu

| gabicoo a răspuns:

La ora de consiliere diriginta îi întreabă pe elevi ce vor să se facă atunci când vor crește mari!
Răspunsuri: medic, avocat, polițist, profesor, etc.
Sorin, derbedeul clasei, zice:
- Doamna eu vreau să mă fac traficant, să am saci de bani, vile, iahturi și multe cu.rve!
Diriginta se face că nu aude și o întreabă pe Alinuța ce vrea ea să se facă atunci când va fi mare. Alinuța răspunde:
- Cu.rva lui Sorin!
Deci Alinutzo ai vreun Sorin în clasă?

Răspuns utilizator avertizat
| Mirel4412 a răspuns:

Raspunsurile concrete ti le faci tu singur, fa ce-ti place si ce crezi ca o sa-ti placa si peste 30 de ani. Poate ai intalnit si tu oameni din anumite domenii care nu au nici minimul de respect pentru tine. Daca nu alegi ce vrei cu adevarat sa faci( it-ist, la birou, munca fizica gen armata, pompieri, etc), o sa ajungi exact ca ei.

| PsihologDanielBotezan a răspuns:

Hey! happy "Psiholog", sună bine big grin, dar și "Criminalist", ambele solicită multă responsabilitate și dedicare. Dacă îți place să ajuți oameni, și să-i asculți, mergi pe psihologie, dacă te pasionează criminalistica, orientează-te spre direcția asta!winking Mult succes! Funda? big grin

| MariaEElena0505 a răspuns:

Eu sunt studenta la drept, deci as merge mai degraba pe criminalist. Dar gândește-te ce-ți place tie sa faci. Dacă-ți place sa fii psiholog, du-te la psihologie. Fa ce-ți place. Nu fa cevs de viitor, doar ca sa ai bani. Crede-ma. când faci ceva din pasiune, se vede acest lucru. Asa ca gaseste acest lucru.