| JusTxMe a întrebat:

Hey.am si eu o intrebare. daca vreau sa merg pe IT cand termin liceul, am ceva cursuri ce le-as putea urma? gen ECDL dar pe asta l-am facut deja. ceva cursuri de programare.sau nu stiu. oricum ceva ce sa imi foloseasca. eventual daca se poate sa echivaleze bacul la info. nj habar n-am. ceva care sa ma ajute pe viitor tinand cont ca vreau sa merg pe IT.cineva care sa ma ajute? plsss

1 răspuns:
| NOC a răspuns:

Gandeste-te ce vrei sa faci mai exact in IT pentru ca e un domeniu foarte vast si vezi pe urma ce pasi ai de parcurs pentru a deveni un specialist.

Uita de ECDL pentru ca diploma aia e o porcarie care nu te va ajuta la angajare si e posibil sa rada oamenii de tine pentru ca a utiliza un PC in ziua de azi este la fel de banal ca si cunoasterea limbii engleze. Daca vrei sa te ajute la bac, e ok, dar sa nu treci asa ceva in CV.

Acolo se trec certificarile serioase de genul CCNP, CCIP, CCIE (pentru retele) sau RHCSA, RHCE (Linux Red Hat).