| IonutzBogdan1905 a întrebat:

Hey, in primul rand am 19 ani, aproape termin clasa XII, sunt filo, vreau la Automatica si Informatica aplicata, n-am facut mate mai deloc in liceu, stiu foarte bine matematica din clasa 8, pot sa zic ca am ajuns la Filo din prostie, oare am sanse sa ma descurc cu matematica daca incep tare?

Răspuns Câştigător
| Frank51 a răspuns:

Matematica din facultățile cu specific ingineresc nu este foarte dificilă, în sensul în care nu se pune accent foarte mult. Trebuie să ai o bază, și cam atât, că majoritatea lucrurilor vor avea aplicabilitate.

Matematica de la Mate-info în schimb este dată dracului, se face totul în amănunt, și evident marea majoritate doar pură teorie, de ex, probabilități, șiruri, procese stochastice.

5 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu are nicio legătură matematica de a8a cu ce se face la facultatea de automatica. Problema e că nu se ia nimic de la zero ci se continua cu materia de matematica din liceu. Acum doar tu știi ce capacități de a înțelege matematica ai că sa poți face fata primul an de facultate.

| sierra1 a răspuns:

"stiu foarte bine matematica din clasa 8... sunt filo, vreau la Automatica... oare am sanse"

cam subțire, in fine, matematica-ca-matematica, dar cu FIZICA cum stai?

| Wr3nch a răspuns:

Ramai un an acasa si ia meditații sa parcurgi materia si dupa ai sanse.

| helpforyou a răspuns:

Ai doua materii la care esti in urma. Imposibil nu este dar iti va ocupa tot timpul pentru a recupera.

| BeingSelfless a răspuns:

Trebuie să studiezi cu atenție regulamentul de admitere pentru acea facultatea din universitatea respectivă.
Ar fi posibil să aibă condiția ca studenții să provină din licee care au avut matematica ca materie de bază; dacă nu are aceste condiții, și mai bine. Totuși, materia pe care o predă se bazează pe matematica din liceu, ca o continuare.
Ai putea să tragi tare să înveți întreaga materie de matematică de liceu, și faci meditații cu un profesor, deci ai putea avea toate cunoștințele. Asta ar putea fi posibil chiar și în cateva luni sau până la vară, dar trebuie să studiezi regulamentul de admitere unde aplici.