| Goddessss a întrebat:

Hey!
Salut, sunt clasa a 10 a si deja ma gândesc la faculate. Nu prea știu unde sa dau si sunt extrem de panicata si indecisa.
Am cautat pe internet. Vad ca sunt o mie de variante, dar faza este sa ajung ceva după ele.
Mi-au atras atenția doar 4 deocamdată.
1)limbi străine aplicate. Știu engleza, franceza binișor, dar m-am gândit ca daca as da acolo, ar fi mai bine o limba străină germana. M-am gândit norvegiana. Faza e ca nu o știu deloc si ma gândesc dacă o iau de la 0. O încep de la 0 sau cum?
2)Litere
3)Studii europene si realtii internationale
4)turism. Aici m-as orienta spre ghid turistic.
Va rog ajutați-ma cu un sfat si daca suneti careva la una dintre ele sau cunoașteți.
Ma interesează in special 1 si 3.
Menționez ca sunt la profilul filologie si sunt extrem de stresata.

9 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"sunt extrem de panicata"

keep calm și așteaptă ieșirea din afacerea asta cu virusul. Colea, printr-a 11 a, sem II, de dumirești ce vrei. Sfaturile date aici n-au nici o relevanță, nu te cunoaștem, nu știm nici unii dintre noi ce știi, ce poți

| JicaContra a răspuns:

3)Studii europene si realtii internationale
cu asta poti sa ajungi foarte, foarte sus, pana la diplomat, ministru de externe, etc.

Norvegiana?!? cred ca numeri pe degetele de la o mana cine scoate bani pentru ca stie asa o limba, mai repede inveti insasi germana, in plus daca stii engleza si franceza, atunci spaniola si mai ales italiana sunt floare la ureche pentru un vorbitor de lb romana, deci, poate si 1)

| Zorn a răspuns:

Eu sunt clasa a XII-a, tot profil filologie.
1.) Daca vrei sa mergi pe limbi straine (si nu numai) iti recomand sa dai si un Cambridge sau DELF sau orice alt examen care certifica faptul ca stapanesti o limba, fiindca e pacat sa te descurci la ele si sa ratezi oportunitatea de a avea un certificat care e destul de "bine vazut" si un boost important pentru CV.
Din cate stiu eu (asta nu e valabil pentru toate facultatile) germana nu se ia de la 0, pentru ca se considera ca e limba de studiu si in gimnaziu sau liceu (precum franceza). In schimb, norvegiana, japoneza, suedeza sau ce se mai face acum pe la facultati se iau de la 0. (cel putin la UBB).
2.) La litere e cam asemanator cu ce am zis anterior. Ideea e ca aici trebuie sa fii foarte bun si chiar sa iti placa ceea ce faci, pentru a reusi ca profesor, editor, jurnalist, scriitor, corector etc.
3.) Sincera sa fiu, nu m-am informat foarte mult despre aceasta facultate. Stiu doar, din auzite, ca daca ai noroc poti ajunge sa castigi foarte bine. Ca "e vorba de international" (citandu-i pe colegii mei).
4.) Depinde de postul pe care il obtii, se poate castiga de la binisor pana la foarte bine. Trebuie sa stapanesti cel putin o limba straina.

Iti recomand sa faci un test de cariera. https://www.careerexplorer.com/ - acesta, cel putin, m-a ajutat sa ma orientez cat de cat. E ok fiindca, pe langa aptitudini, combina si tipul tau de personalitate.
Ideea e ca, inainte sa alegi o facultate nu trebuie sa stii doar lucrurile care iti plac, ci si ce fel de persoana esti.
Esti o fire diplomata? Ai putea face fata presiunii? Ai o memorie buna? Convingi usor oamenii? Atunci nu exclude studiile europene.
Esti o fire comunicativa? Iti place sa inveti lucruri noi? Iti place sa fii in preajma oamenilor? Atunci, ghid turistic suna bine.
Pana in clasa a 12-a (desi poate nu o sa crezi) o sa vezi ca poate unele dintre optiunile tale se vor schimba.

| Goddessss explică (pentru Zorn):

Iti multumesc din suflet pentru comentariu.
Ma ia cu rău când ma gândesc...
♥️
nu știu, ma mai gândesc, dar vara asta vreau sa ma apuc si sa aprofundez mult mai bine limbile străine.

| Zorn a răspuns (pentru Goddessss):

Cu placere! Chiar te-as sfatui sa aprofundezi limbile straine, pentru ca toate optiunile pe care le-ai enumerat pana acum tin neaparat si de o limba straina (cel putin). Daca te descurci la ele si iti place, eu zic sa nu te lasi. Bafta!

| Goddessss explică (pentru Zorn):

Ms❤️ vrei sa vorbim in privat mai mult. Cand o sa mai am întrebări?

| Zorn a răspuns (pentru Goddessss):

Okay happy

| sierra1 a răspuns (pentru Zorn):

Obs: Daca vrei sa mergi pe limbi straine NU se recomandă sa dai si un Cambridge pentru că tocmai faci FACULTATEA studii care o pune in c*r pe hârtia de la "cambridge"

dacă mă-nțelegi

| AnastasiaK a răspuns (pentru Zorn):

"1.) Daca vrei sa mergi pe limbi straine (si nu numai) iti recomand sa dai si un Cambridge sau DELF sau orice alt examen care certifica faptul ca stapanesti o limba, fiindca e pacat sa te descurci la ele si sa ratezi"

Ai dat un raspuns foarte bun, exceptand partea asta. Aici e mentalitatea pe care o observ la multi in Romania conform careia o diploma in plus e numai buna. Dar parerea mea e ca daca nu iti trebuie clar, fara dar si poate, certificatele respective, mai bine nu le iei. In teorie ele au valabilitate pe viata, ok, dar in practica, un angajator de top sau o universitate de top nu se mai uita la ele daca au o vechime mai mare de 2 ani.