| Anonim420420 a întrebat:

Daca iau bacul si vreau sa plec din tara. Ma va ajuta cu ceva? Sau bacul in alta tara este egal cu 0?(ma refer sa ma angajez direct, nu sa urmez facultate)

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu te ajuta cu nimic BAC-ul in alta tara.
Potis a mergi sia cum, daca ai 18 ani, sa te angajezi undeva, ca necalificat. Oricum cu diploma sau fara diploma de BAC, in strainatate, tot ca necalificat vei fii angajat.

| johnnny123 a răspuns:

Depinde ce vrei să faci cu viața ta. Dacă-ți propui să fii toată viața șofer de taxi, curier, spălător de geamuri, etc, atunci bacul nu contează prea mult.

Dacă ai aspirații mai mari (fie că rămâi în țară sau pleci în străinătate), ar fi recomandat să iei măcar bacul.

Ce te faci dacă pleci în străinate, lucrurile merg bine, și la un moment dat un angajator îți spune "Băi, tu ești băiat isteț, îmi place de tine și vreau să-ți dau o slujbă mai bună plătită dublu. Să-mi aduci diploma de bacaulaureat, că nu poți ocupa postul ăsta fără diplomă."

Răspuns utilizator avertizat