| Mahna a întrebat:

Sunt baiat, am 16 ani si am nevoie de niste sfaturi. Incep clasa a10 la profilul uman ( filologie) si ma descurc bine, dar incep sa ma intreb ce sa fac mai departe cu viata mea. Am inteles de la unii oameni ca am facut "o greseala alegand filologia pentru ca spre exemplu mate-info iti ofera mai multe optiuni", dar aceasta a fost optiunea mea..Nu stiu daca a fost una buna sau una gresita. Totusi alegerea fiind facuta, as dori sa ma ajuti cu cateva exemple de optiuni pentru viitor..Cateva facultati si ce presupun acestea.
Stiu ca daca "alegi sa faci ceea ce iti place in viata, nu vei munci o zi in viata ta".hee hee Eh, daca ar fi asa, as alege fotbalul pentru ca am o atractie si pentru sport. dar avand deja varsta aceasta si fara un juniorat adecvat as zice ca sansele mele in acest sport sunt aproape nule. Multumesc anticipat! Funda >-- garantat

2 răspunsuri:
| Nirvanaaa a răspuns:

Buna!
Daca esti la filo. poti da la facultatea de Jurnalism-poti deveni ziarist..La Litere-poti fi profesor de limba romana,la Limbi straine (traducator,profesor de limba straina),la Drept (avocat, notar, procuror), la Facultatea de Istorie (analist istoric, profesor de istorie) ..cam astea sunt.Eu consider ca ai de unde alege.Acum nu sunt sigura ca astea sunt toate pentru ca eu sunt pe profil real. sad
Baftă in a alege facultatea potrivita! happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu sunt in a 10-a la uman si la fel imi spun si mie parintii. Am facut alegerea asta pentru ca imi place lb romana, logica si nu prea ma pricep la fizica, chimie si restul. (daca vrei sa continui pe profil) poti opta pentru psihologie(pe mine ma tenteaza) sau facultatea de litere. Intr-adevar la mate-info ai mai multe optiuni insa daca nu iti pkace, cu ce folos? Adica esti la profil uman dar nimeni nu te impiedica sa dai la medicina (eu asta vreau). Daca faci pregatire vei lua cu usurinta examenul de admitere la facultate. Acum liceul nu prea conteaza asa tare. De la uman poti merge si la avocatura (se cauta magistrati, avocati, etc). Eu una merg pe ideea ca mai am timp de gandire caci nu sunt hotarata dar la fel ca si tine am momente cand ma gandesc la viitor. Acum daca iti place fotbalul poti deocamdata sa mergi la o echipa de juniori si sa vezi daca iti place si esti bun. Totul tine de ce iti place tie ai poti intra oriunde iti doresti cu putina munca.