| Loonathicc a întrebat:

Cred ca ati mai auzit problema asta de 1000 de ori aici, dar se pare ca o intampin si eu de ceva vreme. Deci, sunt la uman in clasa a X-a si sincer nu imi doresc sa continui tot pe filiera asta. Ma gandeam sa merg pe partea tehnica, ceva inginerie, pentru ca in domeniul uman nu o sa-mi gasesc un job mai tarziu, avand in vedere ca stiu engleza foarte bine, doar ca engleza e deja o limba care nu mai e cautata. Problema e ca daca as merge pe inginerie o sa imi fie greu cu matematica, fizica si chimia si nu as vrea sa ma mut de la profil, nici sa fac meditatii. Prietenul meu termina e ultimul an la politehnica si a avut si el restante chiar daca a fost la profil real si mai am un amic care a mers si el de la uman la mecanica si s-a lasat dupa primul semestru pentru ca ii era greu. Mai am 2 ani dar nu stiu ce sa fac. Ceva sfaturi? Multumesc.

5 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Deja in clasa aXa ai pierdut startul cu matematica de care ai nevoie la politehnica.

Poate daca te apuci acum de meditatii ai sa ai ceva sanse sa recuperezi.

| KillaNoFilla a răspuns:

Daca ai de gand se mergi la politehnica punete si fa mate(meditati, exerciti, formule), si evident ca nu se leaga sa mergi la politehnica terminand uman.
Btw 70% din interprinderi nu ii intereseaza cat de prestigioasa e facultatea care ai terminatot atata timp cat sti sa-ti faci treaba.

| Iwannabesmart a răspuns:

Slabe sanse, ai pierdut ...iti va fi greu sa reusesti si daca faci meditatii, nu stiu in ce masura vei reusi sa recuperezi.Si pentru unu' care e la real si invata in fiecare zi la stiintele exacte e greu, dar tie ca ai pierdut doi ani de teorie, explicatii, aplicatii?
Dar stii, incercarea moarte n-are! happy incearca.Mai bine incepi sa cauti pe youtube lectiile explicate sa vezi daca esti capabil/a sa reusesti.

| Loonathicc explică (pentru Iwannabesmart):

Cam de asta urasc eu sistemul romanesc, normal ca la 14 ani un copil nu poate decide viitorul lui. Porcarie de sistem

| Iwannabesmart a răspuns (pentru Loonathicc):

Exact, la asta ma gandeam si eu.