| anonim_4396 a întrebat:

In Moldova se fac 3 ani de liceu, nu 4 ca la noi? Acolo termini 11 clase si poti sa dai la facultate? E adevarat? happy :-X

Răspuns Câştigător
| darrio2007 a răspuns:

E adevarat, se fac 3 ani de liceu.
„Învățământul liceal începe de la 15-16 ani și se încheie la 17-18 ani și durează trei ani. Este ultima etapă a învățământului secundar. Alegerea subiectelor de aici este mai liberă. În special, există o diviziune a profilurilor. Elevii au dreptul să aleagă unul dintre cele patru profiluri disponibile: umanitar, real, sport, artă. În profilul umanitar, se pune un accent mai mare pe științele umaniste, cum ar fi literatura, istoria, limbile și un nou subiect, literatura mondială. În profilul real, accentul se pune pe științele naturale, în special fizica, matematica, informatica, biologie, fizica, chimie. În profilul artei, în funcție de liceu, absolvenții studiază una din domeniile artei: coregrafie, arte plastice, artă teatrală și artă muzicală."
Sursa: Wiki

6 răspunsuri:
| Catrice a răspuns:

Da da, fix rolling on the floor
Termini gimnaziul in a 9a.

| LILILLIIlIlIPIlLsiahayGu4d837hsuxh1lUbILHIBLlBiHIi a răspuns (pentru Catrice):

Deci tot dr*cul ala e? Tot 12 clase fac si ei? Ce dezamagire nu pot sa cred sad

| Catrice a răspuns (pentru LILILLIIlIlIPIlLsiahayGu4d837hsuxh1lUbILHIBLlBiHIi):

Tot globul face doișpe ani de școală rolling on the floor

| christall a răspuns:

Liceul are 4 ani, peste tot!

| darrio2007 a răspuns (pentru christall):

Te puteai informa decat sa raspunzi aiurea.

| PetruPetruPetru a răspuns:

Nu.