| anonim_4396 a întrebat:

In primul rand, buna tuturor! Sunt fata, am 17 ani si trec in clasa a 11-a. Familia mea imi spune inca de cand am intrat la liceu sa ma decid asupra facultatii pe care vreau s-o urmez si, implicit, asupra meseriei pe care o voi practica.Si chiar si eu imi doresc foarte mult sa pot sa fac asta, doar ca nu pot.De ce? Pentru ca mi se pare o decizie importanta, pe care se bazeaza viitorul meu.Deci,automat,sunt mai multe conditii de indeplinit:sa-mi faca placere,sa nu fiu muritoare de foame,dat fiind faptul ca tatal meu considera ca dupa ce voi termin facultatea o sa fie necesar maturizarii mele sa-mi ia cardurile si sa termine cu suportul financiar, am acceptat deoarece imi face placere sa demonstrez oamenilor ca pot fi pe cont propriu, asa ca as dori sa fie locuri disponibile,sa nu fie in contradictie cu gandirea mea, sa fie practica(practicabila in orice tara m-as putea muta). Chiar daca nu se indeplinesc toate acestea, ar trebui macar minim 2 respectate.De-aia mi se pare o responsabilitate enorma decizia asta.Pentru ca nu vreau sa ma "trezesc" peste mai multi ani regretand profund alegerea, poate plina de stres, poate fara demnitate stiind ca nu am reusit ce mi -am propus.Si m-am gandit serios(~2 ani, asa cum spuneam) si ideea mutarii intr-o alta tara ma atrage foarte mult.In special pentru ca imi doresc sa ma stabilesc intr-un loc drag mie(preferabil un oras mare,aglomerat, dintr-o tara dezvoltata).Ca sa fiu complet sincera, imi doresc nespus sa locuiesc in New York, din motive bine gandite.Stiu limba engleza la perfectie, deci comunicarea nu va fi o problema.Si am ajuns aproape de intrebarea mea:ce ma sfatuiti sa fac? Ca sa ma pot muta in alta tara trebuie sa-mi gasesc de dinainte un job in locul respectiv, ceea ce mi se pare dificil.Asa ca mi-a venit in minte posibilitatea de a fi trimisa de o preferabil firma /banca la care lucrez in tara la sucursalele lor din afara.Stiti voi, acele companii internationale.Dar problema cea mai mare e ca nu stiu daca se poate face asa ceva din Romania, sau daca se poate fara sa astepti nu stiu cati ani.Ideea de a face afaceri ma atrage, oricum. Tata m-a sfatuit sa aleg sa studiez relatiile economice internationale, ca asa voi reusi.Dar nu sunt sigura.Voi ce facultate ma sfatuiti sa aleg? Va rog mult sa-mi dati idei despre cum as putea ajunge sa lucrez intr-o tara straina dezvoltata(gen America, Marea Britanie) pana sa implinesc 30 de ani.As aprecia nespus ajutorul, pentru ca sunt destul de stresata de decizia asta.Va multumesc enorm! Ah, si numai raspunsuri serioase si ceva mai detaliate, va rog!
Multumesc Anticipat

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Cele mai mari sanse le ai in domeniu IT si in cel economic sa iti gaseste de lucru in alta tara... insa totul depinde de ceea ce iti place tie. Ai sa vezi dupa cativa ani, ca, a face ceva din placere e mai usor decat sa faci ceva doar pentru bani

| Aria1234567810111 a răspuns (pentru suntserios):

Nu stiu, eu sunt de parere ca odata cu banii vine si placerea

| Iwannabesmart a răspuns:

Poti merge la facultatea pe care ti-o doresti.Du-te pe materia la care te pricepi foarte bine (de exemplu, facultatea pe care ti-a spus-o tatal tau se bazeaza pe limbile straine si altele).Ar fi de preferat sa faci facultatea in strainatate caci asa vei putea avea un job departe de tara.Cel mai mult depinde de tine, de materia pe care o stii foarte bine, sfaturile parintilor si facultate pe care ti-o doresti tu, ce vrei tu sa faci in viata ta. Oricum, mai ai timp pana la alegerea facultatii, multe se pot intampla.
Eu iti recomand sa te duci acolo unde iti doresti si iti place si foarte important, pe ce stii!
Succes!