| Wowhow a întrebat:

In primul rand,buna tuturor! Sunt fata, am 16 ani si trec in clasa a 11-a. Familia mea imi spune inca de cand am intrat la liceu sa ma decid asupra facultatii pe care vreau s-o urmez si,implicit, asupra meseriei pe care o voi practica.Si chiar si eu imi doresc foarte mult sa pot sa fac asta, doar ca nu pot.De ce? Pentru ca mi se pare o decizie importanta, pe care se bazeaza viitorul meu.Deci,automat,sunt mai multe conditii de indeplinit:sa-mi faca placere,sa nu fiu muritoare de foame,sa fie locuri disponibile,sa nu fie in contradictie cu gandirea mea,sa fie practica(practicabila in orice tara m-as putea muta). Chiar daca nu se indeplinesc toate acestea, ar trebui macar minim 2 respectate.De-aia mi se pare o responsabilitate enorma decizia asta.Pentru ca nu vreau sa ma "trezesc" peste mai multi ani regretand profund alegerea,poate plina de stres,poate fara bani, poate fara demnitate.Si m-am gandit serios(~2 ani, asa cum spuneam) si ideea mutarii intr-o alta tara ma atrage foarte mult.In special pentru ca imi doresc sa ma stabilesc intr-un loc drag mie(preferabil un oras mare,aglomerat, dintr-o tara dezvoltata).Ca sa fiu complet sincera,imi doresc nespus sa locuiesc in Seoul(Coreea de Sud), din motive bine gandite.Sunt dispusa sa invat limba la perfectie, dar ei nu sunt aproape deloc deschisi in fata strainilor si locurile de munca pentru ei necesita relatii si multe cunostinte.Si am ajuns aproape de intrebarea mea:ce ma sfatuiti sa fac? Ca sa ma pot muta in alta tara trebuie sa-mi gasesc de dinainte un job in locul respectiv, ceea ce mi se pare dificil.Asa ca mi-a venit in minte posibilitatea de a fi trimisa de o firma/banca la care lucrez in tara la sucursalele lor din afara.Stiti voi,acele companii internationale.Dar problema cea mai mare e ca nu stiu daca se poate face asa ceva din Romania, sau daca se poate fara sa astepti nu stiu cati ani.Ideea de a face afaceri ma atrage, oricum.Mama m-a sfatuit sa aleg sa studiez relatiile economice internationale,ca asa voi reusi.Dar nu sunt sigura.Voi ce facultate ma sfatuiti sa aleg? Va rog mult sa-mi dati idei despre cum as putea ajunge sa lucrez intr-o tara straina dezvoltata(gen Coreea, Japonia, Franta, Marea Britanie) pana sa implinesc 30 de ani.As aprecia nespus ajutorul, pentru ca sunt destul de stresata de decizia asta.Va multumesc enorm! Ah,si numai raspunsuri serioase si ceva mai detaliate, va rog! happy

Răspuns Câştigător
| mixxjim a răspuns:

Da, deci daca vrei musai sa pleci, desi pina termini facultatea mai e timp berechet sa-ti treaca pasiunea pentru coreeni, ti-as putea indica doua trasee, pe care le cunosc bine. unul ar putea fi sa faci la ASE contabilitate sau finante-banci dupa care sa te angajezi intr-una din cele 4 mari firme de consultanta internationale (PriceWaterhouseCoopers, Ernst&Young, Deloitte sau KPMG) si dupa 3-4 ani de lucru acolo iti poti gasi de lucru cam pe unde vrei tu. pentru asta trebuie sa stii si limba engleza super bine. iti poti gasi de lucru in strainatate daca lucrezi la ele pentru ca firmele respective au birouri in toata lumea. cunosc persoane care au plecat din astfel de firme in SUA, Japonia, Singapore, Franta, Anglia, Noua Zeelanda, Italia, si altele. In afara de birourile acestor firme exista si firme de recrutare care cauta personal pentru firme din toata lumea si cei care au lucrat in astfel de firme de consultanta sunt primii pe liste mereu si sunt chiar "vanati" de astfel de firme. O a doua cale sa pleci din tara ar fi sa participi la concursurile organizate de UE pentru angajarea de personal, unde nu exista cuvantul "pile" ci doar un concurs foarte serios si dificil, angajare cu un minim de 4500 de euro pe luna de pornire in schimb posturile sunt predominant in Bruxelles si Luxemburg. Ca profesoara nici gand. Daca alegi sa mergi pe vreuna din caile astea, cand ajungi la facultate, daca mai suntem pe aici pe TPU, da-mi o veste si-ti mai spun ceva chestii. mult succes!

| Wowhow explică (pentru mixxjim):

Multumesc de raspuns, acum inteleg mai bine dituatia din punctul asta de vedere.Nu-mi place sa fiu profesoara, pentru ca nu stiu cum sa interactionez cu copiii, dar ar fi fost un compromis pe care eram dispusa sa-l fac.Acum nu mai sunt.Dar mai era o varianta la care ma gandeam, chiar daca probabil e costisitoare: sa fac universitatea in afara.Sunt cateva universitati internationale in Coreea, unde se preda in engleza.Si cum nivelul meu e unul destul de avansat in cunostintele de engleza, ma gandeam ca merge.Am avut mereu medii de peste 9, 50 si sunt dispusa sa invat serios orice, chiar si coreeana, de care m-am apucat deja.Ma intereseaza afacerile si management-ul.Deci intrebarile si nelamuririle mele ar cam fi: care e procedura pentru persoanele care vor sa faca toata facultatea in strainatate? E ceva complicat? Se pot obtine burse(sub ce conditii)? E mai usor pentru un strain sa obtina o slujba intr-o tara daca face acolo facultatea? Dupa absolvire, vreau sa ma angajez intr-o firma in tara respectiva.As aprecia nespus daca m-ai ajuta cu nedumeririle astea ale mele (chiar sunt complet in ceata) si cu toate detaliile si explicatiile pe care mi le-ai mai putea furniza in legatura cu subiectul asta.Ah, si inca o chestie: am ales Seoul-ul ca oras in care as vrea sa ma mut pentru ca e atat de diferit de orice din Europa, poate chiar si din alte parti si are multe chestii unice de cumparat.Dar oamenii de acolo sunt foarte scunzi si cum eu am in jur de 1, 74 nu o sa-mi fie usor sa-mi gasesc haine/un partener.Deci oricat de mult mi-ar placea sa locuiesc acolo, nu tin mortis. Daca ai recomandari in legatura co orase in care as putea sa fac universitatea/sa ma mut, care tot asa, sa aiba o cultura si o diversitate puternice, te rog sa mi le propui.Stiu ca cer multe, dar trebuie sa aflu repede, ca sa stiu pe ce sa ma axez/sa nu-mi mai fac sperante si nu am la cine sa apelez.Multumesc mult!

| mixxjim a răspuns (pentru Wowhow):

In fiecare an exista un targ al universitatilor din strainatate organizat in Bucuresti si la Cluj. acolo vin universitati care accepta studenti straini si de la ele poti afla direct conditiile de inscriere, de acceptare, taxe de studii, burse acordate pentru elevi deosebiti (daca acorda), specilizarile, cursuri etc. ai aici linkul sa vezi cand o sa fie anul asta - in octombrie, mergi la targ si vorbesti si afli cel mai precis despre ce e vorba si stii daca poti merge pe varianta asta http://www.riuf.ro/
in ce priveste coreea, studiile si munca acolo cele mai sigure informatii le obtii de la ambasada Coreeei in Romania, mergi la ambasada si le spui ca vrei informatii referitoare la studii si munca in Coreea de Sud. adresa ambasadei o ai aici http://www.mae.ro/foreign-missions/3511#770. deci ai sursele de informatii care sa te ajute sa iei o decizie. ce vreau insa sa-ti mai spun este ca este foarte greu sa locuiesti intr-o tara straina, cu o civilizatie si o cultura absolut diferite de a ta. este greu sa te muti si sa traiesti si in Europa, cu oameni care sunt deja mai cunoscuti si cu culturi nu atat de diferite de a noastra, cu firi nu foarte diferite de a noastra, dar sa ajungi intr-o civilizatie atat de diferita, cu oameni atat de diferiti din toate punctele de vedere este si mai greu. stiu ca de afara nu pare si mai stiu sigur ca din interior este foarte greu - si ca studii, si ca viata pur si simplu. oricum, dupa cum ziceam, ai timp sa analizezi toate informatiile si impreuna cu familia o sa luati decizia care vi se pare cea mai potrivita.

| Wowhow explică (pentru mixxjim):

Da,multumesc foarte mult pentru link-uri, pentru ajutor si pentru timpul acordat happy

| mixxjim a răspuns (pentru Wowhow):

Cu placere, sper din suflet sa-ti fie de folos happy numai bine!

9 răspunsuri:
| afrodita3333 a răspuns:

OK,se pare ca esti foarte debusolata happy Pai cel mai important este sa iti placa cea ce faci asa ca, gandeste-te ce iti place, ce abilitati ai, la ce te pricepi si alege o meserie care sa indepilineasca macar 30-40 % din fiecare cerinta pe care le-ai enumerat.E important sa faci o facultate care sa nu te limiteze doar pe un singur domeniu.De ex medicina te ''obliga''orare cum sa devii medic, nu poti sa te faci avocat sau bancher cu facultate ade medicina.In strainatate poti pleca si cu serviciul, trimisa de firma/compania etc unde lucrezi.Ti se pot oferi anumite oportunitati de a ramane in acea tara si asa mai departe dar, trebuie sa ai rabdara.Sa nu te gandesti ca termini facutate si gata se face coada de oferte la usa ta.Trebue sa muncesti mult, sa fii ambitioasa si sa nu cedezi orice ar fi.Trebue sa ai incredere in visele tale. Poti de asemenea sa faci facultatea in Marea Britaine sau in alta tara si astfel ai mai multe sanse.

| shtefy a răspuns:

De la relatii internationale nu poti merge f departe fara pile, bani etc. acum depinde si ce iti place sa inveti, ce te pasioneaza, ca sa putem sa iti dam un sfat...tu vrei doar sa ajungi afara, dar ce vrei sa faci afara? vrei sa lucrezi in domeniul bancar?

| Wowhow explică (pentru shtefy):

Asta mi-e putin cam greu sa decit, pentru ca nu stiu toate meseriile posibile.Dar da, ma atrag/pasioneaza afacerile, management-ul, contabilitatea.Si probabil nu mi-ar displacea sa lucrez in astfel de firme.Si asa, de mica la scoala m-am bazat pe matematica.Nu vreau doctor/avocat. Poate profesoara de limbi straine?

| Wowhow explică (pentru shtefy):

Ideea e ca ma pot adapta la o gama variata de slujbe, atata timp cat sunt in alta tara si cat nu sunt in pana de bani, sa stau nemancata sau fara casa.Dar nu stiu cum sa ajung sa detin un post in afara.

| shtefy a răspuns (pentru Wowhow):

Pai pana sa te gandesti la plecatul din tara,ar trebui intai sa te hotarasti in ce domeniu vrei sa lucrezi,apoi mergand mai departe sa cauti posibilitati sa parasesti tara. Daca ai vrea sa lucrezi in domeniul bancar,tot asa o sa ai nevoie de niste pile,ai putea merge pe contabilitate, pentru a lucra la vreo firma, si asa ai putea sa mergi pe dincolo daca esti f buna la conta, daca iti place si te descurci cat de cat la matematica ai putea merge pe inginerie, unde pe dincolo se castiga f bine daca te descurci si cu limba.Pentru profesoara de limbi straine trebuie sa mergi la litere, dar cu profesoara de limbi straine nu cred ca iti gasesti de lucru pe dincolo, pentru ca nu cred ca ar lasa o straniera sa educe copii lor.Ar fi multe optiuni, tu trebuie sa te hotarasti pe un anumit domeniu.