| Muraru_Vladut_Stefan_1996 a întrebat:

In Romania meseria de arhitect este căutată și se câștigă decent sau ar trebui să mă gândesc la altceva, daca da ce (îmi place desenul tehnic cat și cel artistic cunosc bine limba engleza și matematica)? M-am mai gândit și la inginer in construcții.Nu sunt prea hotărât de ce as putea face. Vreau o meserie stabilă și din care să câștig ceva bun.

Răspuns Câştigător
| mgtow a răspuns:

Nu e rau, adica cel mai bine e sa lucrezi la o firma care merge in toata lumea fiind impacat cu engleza o sa ai avantaje in a gasi. In tara salariu e mai mic dar nu prost. Am un var care sta in capitala si merge peste tot in lumea larga sa asiste la santiere, e arhitect/inginer a avansat cu vechimea care o are in domeniu https://efden.org/echipa/ claudiu butacu el e varumiu - a mers si in Dubai - Canada - USA etc. Ii merge bine, daca vrei poti sa te alaturi si vei ajunge departe sau dupa ce faci experienta pleci la o firma mai buna. Sau gasesti o firma buna din start cand termini studiile

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Ambele sunt meserii bune si banoase.
Acum depinde de tine, ce te vezi facand pentru urmatorii 40 de ani: contsructor pe santier sau arhitect intr-un birou, cu putine ocazii de vziita pe santier?
Engleza este optionala, deoarece in Romania inca se vorbeste doar limba romana.

| Sonia822 a răspuns:

Depinde. Depinde ce proiecte castigi, cu cine te asociezi, daca iti faci firma de arhitectura sau alegi sa fii angajatul cuiva. Daca iti faci firma, participi la licitatii, si le si castigi. Ca au dat astia acum 1 an, doi, o lege prin care exclud de la licitatii firmele mici? Atunci cand te angajezi, trebuie sa absorbi un nr mare de informatii, cum se procedeaza cu licitatiile, si sa pastrezi legatura cu colegii din arhitectura, diferite specializari, sa te poti asocia la nevoie. Sincer, cel mai bine se castiga din avocatura, e ok si daca ai un birou notarial, sens in care ti-as indica dreptul. Si ca medic. Dentist, estetician happy Sau chirurg, daca te tine. Cu clinica privata. Astia castiga de fapt cel mai bine.