| xXNikeXx a întrebat:

Mate-info economic sau stiinte ale naturii? de ce si inca o intrebare cine este la liceul I.c Vissarion

Răspuns Câştigător
| RbR a răspuns:

Mate-info pentru ca ai mai multe oportunitati cand termini.

| Nickname1890 a răspuns (pentru RbR):

NU mai sfatui copilul aiurea. Daca tie ti-a placut mate info nu inseamna ca ii place si lui. Iar oportunitatile sunt aceleasi. Indiferent ce profil termini poti sa dai admiterea la orice facultate.

Deci frate alege profilul care crezi ca o sa iti placa mai mult in functie de ce materii iti plac. Iti place fizica, chimia biologia, da la stiinte ale nat. Iti place matematica da la mate-info, iti place economia da la economic.

| RbR a răspuns (pentru Nickname1890):

Nu-l sfatuiesc aiurea. Nu mi-a placut mate info pentru ca am facut Stiinte Sociale. Oportunitatile sunt aceleasi? Cam cum iti e sa dai de exemplu la o facultate de unde iesi inginer(deci faci mate, fizica, obiecte de genu) cand iesi de la stiinte sociale si cum e cand iesi de la mate info? iti e foarte greu..nu vorbesc aiurea.

| Nickname1890 a răspuns (pentru RbR):

Si la stiinte sociale se face matematica. Iar daca lui nu ii place matematica probabil ca nu o sa vrea sa dea la o facultate cu acest profil.

Deci in final tot se reduce la ce ii place. Iar daca face alt profil probabil va alege o facultate in concordanta cu profilul ales deci cu materiile care ii plac. Economic - Facultati din cadrul ASE. Stiinte ale naturii (Facultati ca FIZICA, CHIMIE, BIOLOGIE, MEDICINA, GEOGRAFIE)

Dar repet nu sunt lucruri batute in cuie. Pana la urma poate sa aleaga orice facultate isi doreste indiferent de profilul ales.

6 răspunsuri:
| 8mariastar a răspuns:

Mate-Info:pentru ca iti ofera mai multe sanse de ati gasi loc de munca iar pe parte asta castigi foarte multi bani la Programator ma refer

| xXNikeXx explică (pentru 8mariastar):

Nu stiu pe care sa aleg mai dati-mi niste detalii cati ani se face la drept pentru avocat, dar pentru inspector opc ce an la mate info sunteti?

| EllaBååå a răspuns:

Mate info... si eu tot acolo dau. iar dupa ce termini te poti duce aproape oriunde, ai mai multe oportunitati... Bafta! :*