| nuspuncinesunt2 a întrebat:

Medicina veterinara! Am ales!
Asta mi-e viitorul, asta trebuie sa fac, sa salvez animalele!
Nu stiu ce ar trebui sa stiu inainte, stiu ca va fi greu.
Stiu ca nu voi putea salva absolut toate animalutele pentru ca sunt si cazuri aproape imposibil de tratat, stiu ca voi lucra non-stop daca vor fi cazuri rele, stiu ca voi dezamagi si imi voi lua hate de la unii proprietari in caz ca (Doamne fereste) nu reusesc sa salvez viata celor mai buni prieteni ai lor. Stiu ca va fi fooaaaaarte greu, dar sunt pregatita.
Trebuie sa dau pe chimie-biologie la liceu, nu? Ma va ajuta mai mult?
Si apoi la Facultatea de Medicina Veterinara.

Am de gand apoi, dupa ce strang niste bani sa imi creez propriul cabinet. Va fi greu, stiu.

O sa inteleg ca cu toate ca o sa fie in mediul urban, sigur vor fi si cazuri (pe langa pisicute, serpisori, catelusi, papagali) in care voi fi nevoita sa am grija si de animalute precum vaci, boi, purcei.
Va fi greu, am priceput.
Nu pot pocni din degete si gata, am propriul cabinet, am salvat vieti si altele. Stiu, va trebui sa muncesc la visul asta si va fi greu. Si pe langa asta trebuie sa am cele mai bune medii posibile + diploma.

Dar eu acum, am alta nelamurire.
Cam ce ar trebui sa stiu, inainte sa devin medic veterinar? La ce ar trebui sa ma astept si la ce nu?

16 răspunsuri:
| Catrice a răspuns:

Biologia 9-10 în special partea ce tine de animale la perfecție, niște chimie, niște fizica, poate și niște mate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Alo, e frumos sa visezi, numai ca in realitate foarte multi medici veterinari lucreaza ghici unde ...in abatoare!

| nuspuncinesunt2 explică (pentru anonim_4396):

HA, pot lucra pentru visul meu. Eu mereu cand imi pun ceva in minte, resusesc. Nimeni sa nu creada ca nu o sa reusesc.
Si nici nu continui, pentru ca prefer fapte, nu vorbe.

| NLS a răspuns (pentru nuspuncinesunt2):

Sincer, la momentul de fata nu trebuie sa stii mare lucru, doar sa fii pregatita sa inveti bine la liceu.
Profilul ideal ar fi chimie-biologie.

Avantajul va fi, daca inveti bine, ca vei putea alege unde sa activezi: mediul urban sau rural.
Si bineinteles ca mai usor ar fi mediul urban.
Sa iti faci propriul cabinet nu e nicidecum un vis imposibil, insa e exclus sa reusesti din primii ani, daca nu ai sustinere generoasa extra din partea familiei.

Iti doresc mult succes, e o ramura destul de grea a medicinei, din mai multe puncte de vedere.
Taica-meu ii datoreaza doctoritei veterinare de la noi 2 perechi de pantaloni, si are doar un bichon...

| nuspuncinesunt2 explică (pentru NLS):

Multumesc!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cine crezi ca sunt aia care baga mana in vaca de insamanteaza artificial vacile la fermele de vaci? Vaca ca sa produca lapte, trebuie sa ramana regulat gestanta, doar asa da lapte..si lapte consuma omul sub forma pasteurizata, iaurt sau in alte alimente ca de exemplu in dulciuri se gaseste lapte si oua! uita-te cat lapte se cumpara in magazine, unde e cerere intodeauna se va produce si fermele astea nu vor disparea niciodata cu una cu doua! Si de vitei nu mai zic, ce se va intampla cu ei...e la mintea cocosului... ei vor fi dusi intr-un tarc separati de mama ca sa nu suga laptele de la ea! #Laptele care i se cuvine in mod normal vitelului, e muls si dat spre consum la oameni! Dupa ce mai creste cat sa puna carne pe el, e dus la abator si omorat acolo si transformat in hrana pentru oameni!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vezi si filmul Temple Grandin, femeia aia chiar a facut ceva pentru animalele din abatoare, s-a gandit la o treaba la care nimeni nu s-ar fi gandit sau nu le-ar fi pasat. Femeia aia a fost un geniu! Film facut dupa poveste adevarata. Spor la vizionare!

https://filmehd.se/temple-grandin-2010-film-online.html

| isemilia a răspuns:

Hi. Da, important e sa dai la profilul Real. Ca e mate-info sau stiinte ale naturii, ambele te pregatesc mult pe partea reala, insa niciuna din specializari nu te ajuta sa ajungi unde vrei daca nu muncesti singura pentru asta. Invatat mult pe cont propriu pentru admitere vei avea la ambele, dar daca ai posibilitatea alege SN, ai mai multe ore de biologie / chimie (in clasa a 11a si a 12a).

Ar trebui sa inveti mult la biologie si la chimie si sa participi la toate concursurile posibile si imposibile la biologie / chimie / fizica. Asta pentru ca inveti mult singura si ai un scop mai apropiat, plus ca ai sansa sa vezi exact la ce nivel esti, comparativ cu alti elevi din localitate, judet, tara sau din lume. (mai sunt si alte avantaje. Din experienta iti spun ca desi poate nu te vei descurca grozav, chiar nu vei regreta ca ai incercat.) (unele facultati, daca nu toate, au si locuri pentru olimpici)
In general, daca stii materia predata si ceea ce mai cere facultatea respectiva (unele au carti publicate special pentru a te ajuta sa te pregatesti pentru admitere / recomandari) n-ai probleme. Pana in a 8a concentreaza-te pe toate materiile si vezi exact ce iti place si ce nu, nu te axa pe o cariera pana nu stii ce subiecte iti plac si la ce esti buna (nu cred ca ai dat de chimie, nu?), in a 8a pe matematica / romana / admiterea la liceu (Romania educata, daca stii proiectul si daca ai ghinionul sa prinzi admiterea aia speciala), iar din a 9a ai tot timpul din lume sa inveti la biologie si chimie (si fizica. Sunt si alte materii ce te ajuta cu anumite aspecte, insa nu le mentionez pe toate ca deja am scris mult).
Ar trebui sa te astepti la mult de invatat si de inteles (daca ramai la concluzia ca biologia si chimia sunt pentru tine si ca asta e ce vrei sa faci) si la o competitie mare.

| Gligore2000 a răspuns:

Iti plac animalele la gratar sau la cuptor?

| nuspuncinesunt2 explică (pentru Gligore2000):

Cand am vazut raspunsul tau, mi-am dat seama ca esti un om care tot ce face e sa dea hate. Hai ca nu-mi pierd timpul cu tine.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Gligore2000):

Nu contest ca ii plac animalele si vrea sa le ajute, insa cred ca si mananca carne si nu e vegana. Nu ar strica sa reduca consumul de carne si sa manance cat mai rar... Nu strica nici pentru animale si nici pentru sanatate. Nu recomand excluderea totala din alimentatie a carnii sau a oualor, pentru ca e necesar, dar macar sa fie consumate cu moderatie...

| nuspuncinesunt2 explică (pentru anonim_4396):

Asa si fac. Consum destul de rar carne. O tin pe supe si salate. Si carne mananc DOAR de la mama, de la gainile pe care le taie. Si taie destul de rar, pentru ca ea le tine mai mult pentru oua.
Taie in cazurile extreme( cand nu poate sa le lase sa traiasca ca au paduchi, cand sunt destul de batrane, cand se imbolnavesc etc).

| Vasile2003 a răspuns:

Nu contează liceul la care mergi sau profilul.Da, e un avantaj dacă o sa mergi pe un profil real, cum ar fi stiinte ale naturii ca vei face mai multă biologie și chimie față de profilurile celelalte.Anul ăsta la medicina veterinara Iasi a contat media de la bac, deci sa tragi tare și sa iei nota mare în bac. La București parca e jumătate din notă test grilă...o să îți cumperi dacă vrei la București cartea de grile cu bio și chimie și le vei lucra și vei intra...Trebuie să te aștepți la faptul ca facultatea nu e ușoară, vei avea mult de muncit, dar dacă o sa îți placă o sa faci cu drag

| Angelo1901991 a răspuns:

Daca inveti la faculta te duci si lucrezi in oraş daca nu o sa primesti un loc de muncă intr-un sătuc de care nimeni nu a auzit si vei vedea numai porci si vaci.Asa ca ai grija ce faci

| nuspuncinesunt2 explică (pentru Angelo1901991):

Vai Doamne, stiu si eu sa ma descurc in viata! Voiam un sfat legat de ceva si imi raspundeti despre altceva!