| anonim_4396 a întrebat:

O scoala de piloți în România costa extrem de mult. Cursurile teoretice costa peste 40 de mii de euro și orele de zbor pe simulator și pe avion încă 20 de mii. Cursurile în străinătate cer și mai mult la inscriere. De ce costa asa de mult? Chiar trebuie sa faci împrumut în banca la un credit imobiliar ca să obții un brevet de aviație. Sunt companii internaționale?

8 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Riscuri mari, multe vieti in mijloc de acolo costurile enorme

| Violleta2022 a răspuns:

Nu-i musai sa faci imprumut bancar daca ai deja bani economisti la banca, sau ai parinti instariti.
Companiile internationale percep chiar sume mult mai mari, fiindca ofera cazare pe durata cursurilor si hrana, antrenament samd.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Tu ai idee cat costa sa misti un avion de la sol? Cat ai vrea sa coste cursurile?

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

In Romania nu poți să faci nimic deci prin urmare îți recomand să pleci sau să te orientezi spre altceva.

In Romania e scumpă viața și avioanele pe care le avem sunt niște vechituri de 30-40 de ani.

| Werrich a răspuns:

Numai pilot nu te făcusei, în rest ai bifat 1000 de meserii.

| Werrich a răspuns:

Pai si cum sa fie mult, vinde casa parintilor si gata. Zbor lin!

| Eireann a răspuns:

Fac cursuri de pilotaj de avioane ultrausoare in UK si nu costa asa de mult. E cam £150 ora de zbor cu instructotul si inca £25 daca vrei sa mai iei pe cineva cu tine.
Daca vrei pilotaj de line si asta sa fie jobul tau normal ca nu e ieftin.

| Alverto a răspuns:

De ce? Pentru că nu e pentru oricine aviația. Și nu trebuie sa ai doar bani, trebuie sa ai și creier pentru că trebuie matematica și fizica multă, nu ca un profesor dar e ceva.
Și plus că investiția se amortizează destul de repede dacă ești disciplinat și știi să îți faci fondurile. Imaginează-ți când te duci într-o altă țară sau din orașul X in orașul Z sa fii pilotat de un Vasile din nămol : )