| Powerrrrrr a întrebat:

Poti fi scriitor pe bani pe internet?

Răspuns Câştigător
| Lazar_Ovidiu_1984 a răspuns:

Ma tem ca prietenul tau nu a fost informat si a mers unde nu trebuie. Sunt doua tipuri de tipar: tipar offset si tipar digital. La tiparul offset trebuie sa tiparesti minim 500 de exemplare pentru a iesi la un pret mic pe exemplar.

La tiparul digital poti tipari orice numar de exemplare doresti, multiplu de 2: 2, 4, 6 etc.

Daca ai o carte doar alb-negru, tiparul digital e extrem de ieftin, poti iesi la sub 10 lei pentru o carte de dimensiuni normale.

Am tiparit si offset si digital si am stat ore in sir sa calculez cum e mai bine.

Deci da, poti face bani ca autor pe Internet, insa trebuie sa stii sa te promovezi singur fara ajutorul vreunei edituri. Cel mai usor este sa iti deschizi un blog pe bani foarte putini, si sa incepi sa devii expert in acel domeniu.

Mai poti lua in considerare si varianta de reclame pe blogul tau, fie ca alternativa la a scrie o carte, fie ca acestea sa mearga in paralel. Am vorbit mai multe despre asta aici>

http://www.banidinbloguri.com/......-intrebare

9 răspunsuri:
| adriangabor92 a răspuns:

Da

| Niiiicu a răspuns:

Ma indoiescbig grin

| Gabbriell a răspuns:

Ma tem ca nu prietene, cred ca sunt destui care viseaza la asa ceva.
Uite acum cateva saptamani vorbeam cu cineva, a vrut sa duca ceva la o editura, si cei de acolo i-au cerut o suma destul de mare de bani ca sa-i tipareasca ceea ce a adus.
Cu totii am vrea sa castigam cat mai usor, dar ne aplecam dupa "cartofi" ne lovim, ne murdarim.
Si orice ar fi trebuie sa mergem mai departe pentru ca timpul nu sta in loc.

| Powerrrrrr explică (pentru Gabbriell):

Smile34me, ma gandeam ca merge cu credea cunostinta ta daca esti bun, dar se pare ca nu.

| Gabbriell a răspuns (pentru Powerrrrrr):

" ma gandeam ca merge cu credea cunostinta"? sincer nu inteleg ce vrei sa spui, si nu ti-am vorbit urat, du-te la scoala prietene si mai invata limba romana, mai ales gramatica, nu mai visa sa fi scriiitor cand tu nu poti sa legi doua cuvinte...

| Powerrrrrr explică (pentru Gabbriell):

Am impresia ca tu crezi ca te-am injurat. Acum pe litere: m a (spatiu) g a n d e a m (spatiu) c a (spatiu) m e r g e (spatiu) c u m (spatiu) c r e d e a (spatiu) c u n o s t i n t a (spatiu) t a (gata). Cunostinta ta aia care a mers la editura... Am mancat un "m" si deja ma jignesti? PLEACA DE PE TPU!

| Lazar_Ovidiu_1984 a răspuns (pentru Gabbriell):

Ma tem ca prietenul tau nu a fost informat si a mers unde nu trebuie. Sunt doua tipuri de tipar: tipar offset si tipar digital. La tiparul offset trebuie sa tiparesti minim 500 de exemplare pentru a iesi la un pret mic pe exemplar.

La tiparul digital poti tipari orice numar de exemplare doresti, multiplu de 2: 2, 4, 6 etc.

Daca ai o carte doar alb-negru, tiparul digital e extrem de ieftin, poti iesi la sub 10 lei pentru o carte de dimensiuni normale.

Am tiparit si offset si digital si am stat ore in sir sa calculez cum e mai bine.

Deci da, poti face bani ca autor pe Internet, insa trebuie sa stii sa te promovezi singur fara ajutorul vreunei edituri. Cel mai usor este sa iti deschizi un blog pe bani foarte putini, si sa incepi sa devii expert in acel domeniu.

Mai poti lua in considerare si varianta de reclame pe blogul tau, fie ca alternativa la a scrie o carte, fie ca acestea sa mearga in paralel. Am vorbit mai multe despre asta aici>

http://www.banidinbloguri.com/......-intrebare

| ElaIliesi a răspuns:

Sigur, poti fi copywriter, sau poti scrie ebook-uri, poti castiga dintr-un blog cu multi vizitatori. sunt multe posibilitati

| oana4088 a răspuns:

Daca iti faci un blog si povestile tale au priza la public atunci DA! Eu l-as citi big grin

| Powerrrrrr explică (pentru oana4088):

Mersi oana, dar timpul inseamna bani, deci nu stiu